Pirja e çajit të ngrohtë mund t’ua shkaktojë këtë lloj kanceri - Bota Sot
Pirja e çajit të ngrohtë mund t’ua shkaktojë këtë lloj kanceri

Shëndetësia

Pirja e çajit të ngrohtë mund t’ua shkaktojë këtë lloj kanceri

Më: 21 prill 2019 Në ora: 21:56
Foto ilustruese

Rezultatet e këtij studimi, që pohon se konsumi i çajit të nxehtë shkakton kancerin në fyt, janë publikuar në revistën e famshme shkencore “International Journal of Cancer”.

Hulumtimi i shkencëtarëve nga Franca, Irani dhe SHBA rezultoi se pirja mesatare ditore e çajit nga njerëzit është më e ngrohtë se 60º C.

Kjo temperaturë e çajit përbën një rrezik të madh për zhvillimin e kancerit ezofag, sipas tyre.

Skepticizmi në lidhje me këtë rrjedh që nga viti 2016, kur Organizata Botërore e Shëndetësisë publikoi këtë informacion për herë të parë, pas së cilës Shoqëria Amerikane e Kancerit erdhi në shqyrtim serioz të rrezikut të kanosur.

Nga 50.000 të anketuar në studim, 317 prej tyre ishin të infektuar me kancer të epitelit të trombociteve – një nga dy kancerët më të zakonshme të ezofagut.

Doli që rreziku i sëmundjes reduktohej pasi që çaji ftiohej për një kohë të gjatë dhe se kufiri i temperaturës në të cilën indeksi kalon në gjendjen patologjike është 60º C.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...