Çfarë do të thotë nëse keni dhimbje në gjoks që përhapet anash - Bota Sot
Çfarë do të thotë nëse keni dhimbje në gjoks që përhapet anash

Shëndetësia

Çfarë do të thotë nëse keni dhimbje në gjoks që përhapet anash

Më: 12 maj 2019 Në ora: 16:55
Ilustrim

Dhimbja e gjoksit, e quajtur profesionalisht angjina pectoris, zakonisht ndodh te pacientët të cilët ndihen të tensionuar dhe nervoz.

Shtrëngimi i gjirit ndodh në një aktivitet të vazhdueshëm fizik, dhe dhimbja e njëjtë shpesh ndihet nga pacienti në një gjendje pushimi. Kjo gjendje mund të zgjasë deri në disa minuta dhe kalon kur pacienti ndalon të pushojë ose kur merr nitroglicerinë.

Dhimbja e zakonshme nganjëherë përhapet në të majtë ose në të djathtë të kockës së gjoksit. Shpesh mund të përhapet në qafë, nofullën e poshtme, të dy supet, edhe pse më shpesh në krahun e majtë të sipërm dhe parakrah.

Ndonjëherë krahu i djathtë mund të preket, si dhe pjesa e prapme e shpatullës. Mjekët këshillojnë që nëse simptomat janë të tilla, atëherë në 90% të rasteve bëhet fjalë për angjina pectoris.

Mjekët pohojnë se kjo sëmundje shkaktohet nga enët e gjakut që ushqejnë zemrën dhe që parandalojnë rrjedhjen e sasive të mëdha të gjakut në muskujt e zemrës në situata ku kjo e fundit ka nevojë.

Megjithëse kjo sëmundje mund të trajtohet në kohën e duhur dhe me  medikamente, por nëse njerëzit ndiejnë probleme të ngjashme, atëherë rekomandohet vizita me kohë te mjeku, për t’iu shmangur epilogut fatal.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...