Ushqimet që asnjëherë nuk duhet t’i hani, nëse keni dhimbje në gju - Bota Sot
Ushqimet që asnjëherë nuk duhet t’i hani, nëse keni dhimbje në gju

Shëndetësia

Ushqimet që asnjëherë nuk duhet t’i hani, nëse keni dhimbje në gju

Më: 13 maj 2019 Në ora: 08:44
Ilustrim

Dhimbja e gjunjve mund të na ndërpresë nga detyrat e përditshme, duke na e bërë më të vështirë të lëvizim.

Kjo dhimbje mund të ndryshojë, mund të bëhet nga akute në kronike, nga e lehtë në të rëndë.

Kryesisht, dhimbja e gjunjëve shkaktohet nga artriti.

Gjithashtu, dhimbja mund të nxitet nga lloje të caktuara të ushqimeve, ndërsa disa prej tyre mund ta qetësojnë atë.

Më poshtë janë 8 llojet e ushqimeve që duhet të shmangni nëse përjetoni dhimbje të gjunjëve:

1. Mishi i kuq

2. Sheqeri

3. Birra

4. Vezët

5. Drithëra dhe miell të rafinuar

6. Produktet e qumështit

7. Proteinat e hirrës

8. Kripa e rafinuar.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...