Shkenca gjen kurë të re kundër humbjes së kujtesës - Bota Sot
Shkenca gjen kurë të re kundër humbjes së kujtesës

Shëndetësia

Shkenca gjen kurë të re kundër humbjes së kujtesës

Më: 14 maj 2019 Në ora: 11:38
Foto ilustrim

Shkencëtarët britanikë kanë përmbysur humbjen e kujtesës në minj, vetëm pas heqjes së një molekule të vetme në enët cerebrale të gjakut.

Testimet, të kryera në Shkollën e Mjekësisë të Stanford University, i lejonin brejtësve të plakur të grisnin një labirint me përplot energji.

Ata panë transformime të brendshme gjithashtu: trajtimi i përtëriti aftësinë e minjve për të gjeneruar qeliza të reja nervore dhe për ta zbehur inflamacionin.

Gjetjet i shtojnë peshë teorisë se ka diçka në gjakun tonë që është përgjegjëse për rënien njohëse – dhe se mund të ketë një mënyrë për ta ndaluar atë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...