Përdorimi i avokado si zëvendësues i karbohidrateve, ndihmon në zvogëlimin e urisë dhe rënien nga pesha - Bota Sot
Përdorimi i avokado si zëvendësues i karbohidrateve, ndihmon në zvogëlimin e urisë dhe rënien nga pesha

Shëndetësia

Përdorimi i avokado si zëvendësues i karbohidrateve, ndihmon në zvogëlimin e urisë dhe rënien nga pesha

Më: 15 maj 2019 Në ora: 16:17
Ilustrim

Duke përdorur avokadon e freskët si zëvendësim për karbohidratet e rafinuara mund të shtypni urinë dhe të rrisin kënaqësinë e vaktit ata që janë mbipeshë dhe obezë.

Kjo është ajo që del nga një studim i Qendrës për Kërkimin e Ushqyerjes të Institutit të Teknologjisë të Illinois, i cili u botua në revistën shkencore ‘Nutrients’. Studiuesit kanë arritur në këto konkluzione pas analizimit të 31 të rriturve me probleme të peshës të cilëve u është dhënë fryti i freskët si zëvendësim për karbohidratet.

Është vërejtur gjithashtu se ka pasur një zvogëlim të rritjes së insulinës dhe sheqerit në gjak, duke zvogëluar më tej rrezikun e diabetit dhe sëmundjeve kardiovaskulare dhe duke shtuar fibra të shëndetshme dhe yndyrë në një dietë të rregullt ditore.

Hulumtimi zbuloi se konsumimi i avokados shkaktoi një zvogëlim të ndjeshëm të urisë dhe një rritje në mënyrën se si pjesëmarrësit ndiheshin të kënaqur me ushqimin e tyre. Për studiuesit amerikanë, ndryshimet e thjeshta në dietë, mund të kenë një ndikim të madh në menaxhimin e urisë dhe kontrollin metabolik sidomos tek ata që vuajnë nga obeziteti dhe mbipesha.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...