Vaji i kokosit, si ta përdorim dhe për çfarë përdoret - Bota Sot
Vaji i kokosit, si ta përdorim dhe për çfarë përdoret

Shëndetësia

Vaji i kokosit, si ta përdorim dhe për çfarë përdoret

Më: 20 maj 2019 Në ora: 15:32
Ilustrim

Tuli i përftuar nga arra e kokosit është i pasur me acide yndyrore të shëndetshme, të cilat përbëjnë rreth 90% të këtij produkti. Ndaj vaji i kokosit që përftohet është shumë i vlefshëm.

Acidet yndyrore të mesme absorbohen nga trupi dhe përdoren nga truri ynë si një burim energjie dhe për përdorime të ndryshme.

Le t’i shohim së bashku:

Anti-kancerogjen

Parandalon përhapjen e qelizave të kancerit dhe përmirëson sistemin imunitar.

Anti-mikrobial

Lufton infeksionet si bakteret, viruset, kërpudhat, parazitët.

Antioksidant

Po ashtu përmirëson absorbimin e lëndës ushqyese.

Është lehtësisht i tretshëm, i bën vitaminat me bazë yndyre më të disponueshme për trupin, dmth. Vitamina A, D, E, K).

Jo-toksik për njerëzit dhe kafshët

Vaj kokosi për higjienën personale dhe trupin

1.Njollat e moshës

Aplikimi i vajit të kokosit direkt në njolla do të ndihmojë në zhdukjen e tyre.

2.Pas rrojes

Vaji i kokosit ndihmon në shërimin e lëkurës pas rruajtjes pa penguar poret. Është një ilaç i shkëlqyeshëm!

3.Kombinoni vajin e kokosit me këto vajra esenciale: livando, rozmarinë, trumzë, vaj jojoba, vaj kastor dhe pak piper.

Aplikoni tri herë në ditë (ose para gjumit) në zonën e prekur nga humbja e flokëve dhe masazhojeni me butësi. Vaji i kokosit dhe këto vajra esenciale mbështesin rigjenerimin e qelizave.

4.Pastrim i trupit

Përzieni pak vaj kokosi me kripë deti dhe fshijeni në të gjithë trupin tuaj. Shpëlajeni dhe lëkura juaj do të jetë shumë e butë. Nëse ju pëlqen një erë e veçantë ose dëshironi të shtoni një aromë në lëkurën tuaj ju mund të shtoni vajra esenciale.

5.Aplikoni vajin e kokosit direkt në plagë

Kjo përmirëson procesin e shërimit, duke zvogëluar ënjtjen dhe skuqjen.

6.Kur përdoret pas pickimit nga insektet, vaji i kokosit mund të ndalojë ndjesinë e kruajtjes dhe djegien, si dhe të përshpejtojë procesin e shërimit.

7.Aplikoni vaj kokosi menjëherë dhe direkt në djegie dhe vazhdoni të përsërisni aplikimin deri në shërim.

8.Vaji i kokosit thithet nga lëkura duke i dhënë lagështi lëkurës së thatë dhe zbutjen e simptomave të zbokthit. Gjithashtu ndihmon në kontrollimin e sekretimit të vajit të kokës, një nga shkaqet kryesore të zbokthit.

9.Deodorant

I vetëm, vaji i kokosit mund të përdoret si deodorant, por për të qenë edhe më efektiv, mund të përdoret në kombinim me sodën e pjekjes.

10.Krem për sytë

Aplikoni vajin e kokosit nën sytë për të ulur enjtjen dhe rrudhat. Përdoreni mbi qepallat para se të shkoni në shtrat.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...