Bëni këto gjëra dhe do keni dhëmbë të shëndetshëm - Bota Sot
Bëni këto gjëra dhe do keni dhëmbë të shëndetshëm

Shëndetësia

Bëni këto gjëra dhe do keni dhëmbë të shëndetshëm

Më: 27 korrik 2019 Në ora: 17:35
Ilustrim

Për të pasur dhëmbë të shëndetshëm duhet që të kujdeseni për ta gjatë gjithë jetës. Edhe nëse ju kanë thënë se keni dhëmbë të mirë, është e rëndësishme të ndërmerni hapat e duhur çdo ditë për t’u kujdesur për to dhe për të parandaluar probleme.

Kjo përfshin marrjen e produkteve të duhura të kujdesit oral, si dhe duke qenë të ndërgjegjshëm për zakonet tuaja të përditshme.

Higjiena orale dhe vizitat e rregullta tek dentisti do t’ju ndihmojnë të mbani dhëmbë të shëndetshëm dhe mishrat e dhëmbëve.

Këtu janë disa këshilla për t’ju ndihmuar që të kujdeseni për dhëmbët tuaj.

Pastroni të paktën dy herë në ditë. Koha më e mirë për t’i pastruar dhëmbët është pas ngrënies.

Përdorni pastë dhëmbësh fluoriduar. Fluori ndihmon në forcimin e smaltit të dhëmbëve dhe zvogëlon rrezikun e prishjes.

Pastroni dhëmbët plotësisht. Pastrimi i dhëmbëve duhet të zgjasë dy deri në tre minuta.

Pastroni dhëmbët me pe çdo ditë. Përdorni lëvizje të ngadalshme dhe të butë.

 Kufizoni pije acidike. Acidet ushqimore zbutin materialin e dhëmbëve dhe shpërndajnë mineralet në smalt të dhëmbëve, duke shkaktuar vrima.

Kufizo ushqimet me sheqer. Bakteret në pllakat e dhëmbëve ndryshojnë sheqernat në acide.

Mbroni dhëmbët nga lëndimi. Veshni një mbrojtës të gojës ose një përkrenare të plotë kur luani sport.

Mundohuni të ruani një dhëmb të rrëzuar. Nëse është e mundur, mbajeni dhëmbin në vendin tuaj, ndërsa kërkoni këshilla të menjëhershme dentare.

Shmangni përdorimin e dhëmbëve për ndonjë gjë tjetër përveç ushqimit të përtypjes.

Shih stomatologun tuaj për kontrolle të rregullta. Ju gjithashtu duhet të vizitoni dentistin tuaj nëse keni një problem dentar, si një dhimbje dhëmbi ose e gjakderdhjes në mishra.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...