Shtyrjet ose anulimet e operacioneve iu shkaktojnë vuajtje të moshuarve - Bota Sot
Shtyrjet ose anulimet e operacioneve iu shkaktojnë vuajtje të moshuarve

Shëndetësia

Shtyrjet ose anulimet e operacioneve iu shkaktojnë vuajtje të moshuarve

Më: 16 gusht 2019 Në ora: 11:55
Ilustrim

Një në tre pacientë të moshuar ka thënë se ka vuajtur nga shëndeti mendor si rezultat i anulimit ose shtyrjes së operacionit.

Çereku i atyre mbi moshën 60 vjeçare janë brengosur rreth shëndetit të tyre fizik derisa janë detyruar për të pritur, thotë studimi, shkruan Express.co.uk.

Anulimet dhe shtyrjet kanë bërë që tre në dhjetë të vjetër të ndjejnë stres dhe ankth sipas Nuffield Health.

Shifrat e fundit të NHS tregojnë se në përgjithësi rreth nëntë milionë pacientë gjatë vitit 2017-2018 e kanë pasur të caktuar terminin për operacion dhe që më pas ato janë anuluar.

Kjo vlerë thuhet se është trefishi i një dekade më parë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...