Speci djegës shkakton humbje të kujtesës - Bota Sot
Speci djegës shkakton humbje të kujtesës

Shëndetësia

Speci djegës shkakton humbje të kujtesës

Më: 16 gusht 2019 Në ora: 20:20
Ilustrim

Ushqimet që kanë në përmbajtje të tyre spec djegës janë ushqime të preferuara nga shumë njerëz, por ka edhe nga ata të cilët nuk e konsumojnë dot. Speci djegës ka qenë i lidhur me një rrezik të reduktuar të obezitetit, presionit të lartë të gjakut dhe vdekjes së hershme, por a e dini se ai ndikon negativisht në shëndetin tuaj mendor?

Kërkimet kanë treguar se konsumi i tepërt i specit djegës mund të shkaktojë humbjen e kujtesës. Sipas një studimi të fundit, ku u testuan një numër i konsiderueshëm njerëzish, u zbulua se ata që konsumonin 50 gramë spec djegës në ditë kishin dy herë më shumë gjasa të ankoheshin për memorie të dobët. Gjithashtu ushqimi shumë djegës shkaktonte një rënie të kujtesës me 56 % gjatë 15 vjetëve.

Ky studim është kryer nga shkencëtarët në Universitetin e Katarit, të cilët nuk janë të sigurt përse ekziston kjo lidhje, por shtojnë se kjo mund të ndikojë në ‘qëndrueshmërinë’ e nervit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...