Hani dy banane në ditë për një muaj rresht, do ndodh mrekullia me trupin tuaj - Bota Sot
Hani dy banane në ditë për një muaj rresht, do ndodh mrekullia me trupin tuaj

Shëndetësia

Hani dy banane në ditë për një muaj rresht, do ndodh mrekullia me trupin tuaj

Më: 15 shtator 2019 Në ora: 17:26
Foto ilustrim

Bananet konsiderohen të jenë një ushqim i rëndësishëm, por shpeshherë ne i nënvlerësojmë ato.

Kjo mrekulli, e mbështjellë me lëvore të verdhë është e lartë në sheqerna natyrale, fruktozë dhe saharozë, vitamina, minerale dhe fibra.

Hulumtimet kanë treguar që bananet e pjekura përmbajnë TNF, e cila bllokon rritjen e qelizave të tumorit dhe përhapet duke nxitur apoptozën.

Poashtu, konsumimi i frutit në baza ditore mund të sjellë përfitime të shumta. Bananet kanë shumë përfitime të tjera, krahas asaj të luftimit të kancerit.

Më poshtë do gjeni ato më të rëndësishmet:

– Ua shton energjinë

– Parandalon urthin

– Trajton kapsllëkun

– Ndihmon në shtypjen e gjakut

– Trajton ulçerën

– Trajton aneminë

– Lufton depresionin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...