Mbajini këmbët lart për 15 minuta çdo ditë dhe zbuloni çfarë do t’i ndodhë trupit tuaj - Bota Sot
Mbajini këmbët lart për 15 minuta çdo ditë dhe zbuloni çfarë do t’i ndodhë trupit tuaj

Shëndetësia

Mbajini këmbët lart për 15 minuta çdo ditë dhe zbuloni çfarë do t’i ndodhë trupit tuaj

Më: 16 shtator 2019 Në ora: 16:06
Ilustrim

Ngritja e këmbëve në ajër duke formuar një kënd të drejtë me dyshemenë është një nga ato truke që bëjmë pothuaj të gjithë sa herë që kemi dhimbje këmbësh. Dhimbje këto, të shkaktuara nga ecja e tepërt ose shtrëngimi i këpucëve, e megjithatë ky truk sjell përfitime të dobishme për shëndetin tuaj.

Së pari duhet thënë që ngritja e këmbëve në ajër është një teknikë terapeutike, e cila nëse praktikohet për 15-20 minuta çdo ditë përmirëson jo vetëm qarkullimin e gjakut nga eshtrat drejt kokës, por shumë tepër.

1.Redukton edemën në këmbë: Edema është një problem i qarkullimit të gjakut, i cili shkaktohet nga faktorë të ndryshëm si problemet me veshkat, problemet me zemrën ose mbipesha.

Mbajtja e këmbëve në ajër riaktivizon fluksin e likuideve që pengojnë qarkullimin e gjakut.

2.Qetëson lodhjen e këmbëve

3.Përmirëson punën e sistemit tretës

4.Përmirëson sistemin nervor.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...