Ja si të luftoni mungesën e vitaminës D gjatë dimrit - Bota Sot
Ja si të luftoni mungesën e vitaminës D gjatë dimrit

Shëndetësia

Ja si të luftoni mungesën e vitaminës D gjatë dimrit

Më: 9 nëntor 2019 Në ora: 08:36
Ilustrim

Ardhja e sezonit dimëror sjell një ulje të ndjeshme në praninë e vitaminës D në organizmin tonë, nisur nga ky fakt kemi vendosur t'iu paraqesim disa këshilla për rifitimin e vitaminës D dhe të jetuarit shëndetshëm.

Suplementet– Gjatë muajve të verës, njerëzit arrijnë të prodhojnë sasi të mjaftueshme të vitaminës D, për shkak të ekspozimit më të tepërt në diell. Mirëpo gjatë ditëve të dimrit, për ta mbajtur nivelin e duhur të kësaj vitamine në organizëm, duhet patjetër të përdorni suplemente.

Kërpudhat– lëkura e kërpudhave ka aftësi të prodhojë vitaminë D, në të njëjtën mënyrë, që lëkura e njerëzve e prodhon atë gjatë verës. Konsumimi i tyre gjatë ditëve të dimrit, është mënyra më e mirë për ta arritur sasinë e duhur të vitaminës D në organizëm.

Vaji i peshkut– edhe pse shumë pak ushqime përmbajnë këtë lloj vitamine, gjithsesi ju mund ta rrisni nivelin e saj duke përdorur disa lloje të salmonit.

Drithërat- një nga ushqimet e pakta, që mund të stimulojnë prodhimin e vitaminës D janë drithërat. Konsumimi i drithërave në mëngjes e rrit nivelin e kësaj vitamine në organizëm.

Merluci– përkatësisht vaji i këtij lloji të peshkut, ka aftësi ta stimuloj prodhimin e vitaminës D.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat