​Imuniteti i fortë - thelbësor në luftën kundër virusit

Shëndetësia

​Imuniteti i fortë - thelbësor në luftën kundër virusit

Më: 17 mars 2020 Në ora: 21:16
Ilustrim

Frika nga koronavirusi po rritet në të gjithë botën dhe kjo është e kuptueshme kur shohim bilancin e të infektuarve vazhdimisht në rritje.

Në këtë situatë duhet të përqendrohemi që secili prej nesh mund të bëjë për veten tonë, dhe për këtë arsye edhe për të tjerët.

Përveç masave mbrojtëse parandaluese që lidhen me higjienën dhe izolimin, dieta është gjithashtu e rëndësishme.

Sistemi ynë imunitar është një mister për shkencëtarët. Por dihet të jetë një sistem kompleks, i ndërlidhur që përfshin shumë organe dhe funksione.

Sistemi imunitar në thelb është i ndarë në të lindur dhe të fituar. Imuniteti i lindur është linja e parë e mbrojtjes dhe haset së pari nga viruset kur gjenden në trupin tonë.

Imuniteti i fituar synon patogjenët me të cilët trupi ka pasur tashmë kontakte dhe krijon qelizat e kujtesës në mënyrë që trupi të mund të njoh ë patogjenët nëse rishfaqen.

Shumë viruse, si viruset e gripit dhe të ftohtit na infektojnë me sukses. Kjo vlen edhe për koronavirusin, megjithëse nuk dihet shumë për të, në thelb është një virus.

Së pari, duhet të sigurohemi që hamë mjaft, pasi sistemi ynë imunitar ka nevojë për energji dhe lëndë ushqyese për të punuar me potencialin e plotë, duke prodhuar qeliza imune dhe enzima që kanë nevojë për vitamina dhe minerale për të funksionuar në mënyrë efektive.

Kjo do të thotë që ne duhet të sjellim vitamina dhe minerale si vitaminë C dhe D, si dhe B6, B12 dhe acid folik, pastaj zink, bakër, hekur dhe selen, por edhe amino dhe acide yndyrore thelbësore.

Ushqyesit gjenden në sasi të mëdha në një dietë të pasur me fruta dhe perime, por dieta duhet të jetë e larmishme, të përmbajë lëndë ushqyese të tjera që përmbajnë lëndë ushqyese.

Rëndësia e aktivitetit fizik në f orcimin e imunitetit nuk duhet të lihet pas dore. Edhe kur jeni në ambiente të mbyllura, gjë që tani ndodh për pandeminë e koronavirusit, është e rëndësishme që të jeni aktiv sipas aftësive, shëndetit dhe moshës tuaj.

Ushtrimi i lehtë, ecja, qoftë edhe nga dhoma në dhomë, është e rëndësishme, thjesht për të mos u ulur ose shtrirë shumë, përveç nëse është rekomandim i mjekut.

Mungesa e aktivitetit fizik është shkaku i shumë sëmundjeve, përfshirë sëmundjet kardiovaskulare dhe diabetin.

Sipas kardiologëve, aktiviteti fizik është masa më domethënëse jo-farmakologjike e parandalimit të sëmundjeve kardiovaskulare.

Dhe ndërsa personat me probleme kardiake dhe diabeti bien në grupin më të prekshëm kur bëhet fjalë për koronavirus, ky segment gjithashtu duhet të adresohet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat