Kafjalli i cili përtërin mëlçinë: Hahet dy herë në javë, përtërin çdo qelizë në trup! - Bota Sot
Kafjalli i cili përtërin mëlçinë: Hahet dy herë në javë, përtërin çdo qelizë në trup!

Shëndetësia

Kafjalli i cili përtërin mëlçinë: Hahet dy herë në javë, përtërin çdo qelizë në trup!

Më: 29 prill 2020 Në ora: 07:07
Foto ilustrim

Mëlçia është organi më i rëndësishëm në trup, sepse i gjithë organizmi varet nga shëndeti i kësaj pjese të trupit. Pikërisht mëlçia është ajo e cila të gjitha papastërtitë i filtron

Mjekët thonë që mund t’i ndihmoni mëlçisë nëse hani për kafjall këtë ushqim.

Se mëlçia nuk punon siç duhet, më së miri do ta vëreni nëse ndieni lodhje kronike, jeni shëndetlig, në gojë shpesh ndieni shije të hidhur dhe metali, keni lyerje të verdhë në gjuhë…

Nëse vazhdimisht ngopeni shumë apo hani ushqim të pashëndetshëm, pini duhan dhe alkool, merrni ilaçe të forta, është e mundshme që mëlçinë tuaj ia ekspozoni mundimit të shtuar.

Ekspertët janë të sigurt që mëlçia mund të përtëritet nëse çdo ditë për kafjall hani qull.

Receta për qull e cila përmirëson shëndetin e mëlçisë:

– Tërshërë – 1 gotë tërshërë. Tërshëra bllokon absorbimin e materieve të dëmshme, përshpejton eliminimin e helmeve.

Tërshëra lehtëson procesin e tretjes. I siguron trupit energjinë e nevojshme.

– Kungulli (i pastruar dhe i prerë në kube) – 20 deri në 40 gramë. Përtërin strukturat qelizore të mëlçisë, rinon. Ndihmon në pastrimin e të gjitha organeve.

Ngrënia e kungullit të papjekur në lukth të thatë përmirëson funksionin e lukthit dhe të traktit tretës.

Rrushi i thatë – një gjysmë grushti (të larë mirë dhe të seleksionuar). Optimalizon funksionin e mëlçisë, ndihmon në përtëritjen e qelizave.

Bajamet – sipas dëshirës. Normalizojnë mëlçinë.

Përgatitja: Të gjithë përbërësit qitni në një tenxhere të vogël. Shtoni ujë dhe qumësht dhe lini të vlojnë. Mund t’i shtoni edhe pak kripë. Kur të vlojnë, hiqni nga shporeti, mbuloni dhe lini të qëndrojnë pak.

Rekomandohet që ky qull të zihet së paku 2 deri në 3 herë në javë. Shpejt absorbohet. Jep lehtësi, energji dhe eliminon shtresën e pakëndshme nga gjuha.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat