10 të mirat shëndetësore që sjell konsumimi i bananes - Bota Sot
10 të mirat shëndetësore që sjell konsumimi i bananes

Shëndetësia

10 të mirat shëndetësore që sjell konsumimi i bananes

Më: 17 maj 2020 Në ora: 12:30
Ilustrim

Ajo konsiderohet si një ndër frutat më të mira dhe më të shëndetshme. Jo më kot vlerësohet si e tillë dhe jo më kot shumë prindër kujdesen që fëmija i tyre të konsumojë çdo ditë banane. Banania konsiderohet si “depo” e mineraleve dhe vitaminave. Një banane çdo ditë sjell disa të mira për shëndetin tonë.

Janë konstatuar të paktën 10 të mira që sjell konsumimi i këtij fruti tropikal për shëndetin.

Përmirëson tretjen

Kontrollon nivelin e sheqerit në gjak

Parandalon mungesën e kalciumit

Ju bënë më të zgjuar

Parandalon kancerin në veshkë

Lufton aneminë

Rrit energjinë

Ju mbron nga sulmi në zemër dhe sëmundjet e zemrës

Lufton depresionin

Redukton inflamacionin

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat