Mbyllja në karantinë për shkak të pandemisë – si ka ndikuar kjo në imunitetin tonë? - Bota Sot
Mbyllja në karantinë për shkak të pandemisë – si ka ndikuar kjo në imunitetin tonë?

Shëndetësia

Mbyllja në karantinë për shkak të pandemisë – si ka ndikuar kjo në imunitetin tonë?

Më: 23 maj 2020 Në ora: 23:07
Foto

Në dy muajt e fundit, një pjesë e madhe e popullsisë së botës ka qenë e mbyllur në shtëpitë e tyre, duke dalë jashtë vetëm për furnizimet e nevojshme. Edhe pse kjo uli shanset që ne të ekspozohemi ndaj coronavirusit, mund të ketë pasur një efekt jo të mirë në sistemin tonë imunitar, duke na bërë më të ndjeshëm ndaj infeksioneve të tjera, shkruan BBC.

Njerëzit në këtë planet kanë evoluar ​​dhe trupat tanë janë përshtatur në partneritet me rrezet e diellit. Një nga shembujt më të qartë të kësaj është prodhimi i vitaminës D në lëkurën tonë në përgjigje të ekspozimit ndaj rrezatimit ultravjollcë. Këto doza ditore të vitaminës D ndihmojnë në forcimin e eshtrave dhe dhëmbëve, por ato gjithashtu kanë një efekt në qelizat tona imune.

Njerëzit me nivele të ulëta të vitaminës D janë në rrezik më të lartë

Vitamina D gjithashtu stimulon aktivitetin e qelizave të tjera imune, siç janë qelizat B dhe T, të cilat janë përgjegjëse për përgjigjen afatgjatë. Njerëzit me nivele të ulëta të vitaminës D, vazhdon BBC, janë në rrezik më të lartë të infeksioneve të traktit respirator viral siç është gripi.

Shkencëtarët tani po studiojnë nëse shtojcat e vitaminës D mund të zvogëlojnë rrezikun e disa komplikimeve të rënda të shoqëruara me COVID-19. Në fillim të majit, Rose Kenny, një gerontolog në Trinity College Dublin, publikoi të dhëna me kolegë që tregojnë se popullsia evropiane me nivelet më të larta të vdekshmërisë nga COVID-19, siç janë Spanja dhe Italia, ka nivelet më të ulëta të vitaminës D.

Kjo mund të tingëllojë e habitshme, duke pasur parasysh klimën me diell në këto vende, por njerëzit me lëkurë më të errët kanë nevojë për më shumë diell për të krijuar të njëjtën sasi të vitaminës D si njerëzit me lëkurë më të lehtë.

Ulja e stresit

“Ne e dimë që njerëzit përdorin ushtrime për të lehtësuar stresin dhe është e qartë se nivelet e larta të stresit kronik nuk janë të mira për sistemin tonë imunitar. Pra, nëse ne mund të zvogëlojmë nivelin e stresit me aktivitet, atëherë ai do të ketë një efekt pozitiv në shëndet”, tha Neil Walsh, i cili merret me ndikimin e ushtrimit në sistemin imunitar në Universitetin John Moores në Liverpool.

Nëse mund të ushtrojmë në një park, pyll apo zona të tjera të gjelbra, edhe më mirë. Studime të shumta kanë zbuluar që të shkosh në natyrë, madje edhe në një park të qytetit, zvogëlon rrahjet e zemrës dhe presionin dhe normalizon sekretimin e kortizolit të hormonit të stresit. Në planin afatgjatë, të jetuarit afër natyrës shoqërohet me një rrezik të zvogëluar të sëmundjeve kardiovaskulare, diabetit tip 2 dhe vdekjes së parakohshme.

Përveç niveleve të larta të aktivitetit fizik dhe vitaminës D, teori të ndryshme janë përpjekur të shpjegojnë këto gjetje. Një teori është se të qenit jashtë mund të ndihmojë në luftimin e stresit dhe vetmisë duke na sjellë në kontakt me njerëzit e tjerë.

Gjithashtu është e mundur që pemët të ndikojnë drejtpërdrejt në sistemin tonë imunitar, vazhdon BBC. Disa studime kanë treguar që qëndrimi i disa ditëve në pyll rezulton në një rritje të numrit dhe aktivitetit të qelizave imune që ndihmojnë në zbulimin dhe shkatërrimin e viruseve dhe qelizave kancerogjene në gjakun tonë.

Qëndrimi jashtë mund të përmirësojë gjithashtu cilësinë e gjumit tonë

Qëndrimi jashtë mund të përmirësojë gjithashtu cilësinë e gjumit tonë. Koha që kemi kaluar në shtëpi për shkak të karantinës mund të prishë ciklet tona ditore biologjike, procese të shumta biologjike dhe madje edhe gjumin.

Ju duhet të dilni të paktën një herë në ditë

Ekspozimi ndaj dritës së fortë gjatë mëngjesit gjithashtu ka një efekt pozitiv në gjendjen shpirtërore të njerëzve dhe mund të ndihmojë në mbrojtjen nga depresioni.

Pra, nëse kushtet tash na lejojnë të dalim, duhet të përpiqemi të dalim të paktën një herë në ditë, duke mbajtur një distancë sociale. Drita e diellit dhe natyra janë shërues të fuqishëm dhe janë gjithashtu të lirë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat