Eksperti i vaksinave thotë se coronavirusi është përshtatur në mënyrë unike për të infektuar njerëzit - Bota Sot
Eksperti i vaksinave thotë se coronavirusi është përshtatur në mënyrë unike për të infektuar njerëzit

Shëndetësia

Eksperti i vaksinave thotë se coronavirusi është përshtatur në mënyrë unike për të infektuar njerëzit

Më: 24 maj 2020 Në ora: 18:15
Foto ilustrim

Nikolai Petrovsky tha se SARS-CoV-2 mund të jetë transmetuar nga një kafshë në “një ngjarje të çuditshme në natyrë”, megjithëse teoria se ajo filloi në laboratorin e Wuhan nuk mund të përjashtohet.

Coronavirusi që është bërë një pandemi globale mund të jetë krijuar në një “eksperiment të kulturës së qelizave” në një laborator sepse “ai është përshtatur në mënyrë unike për të infektuar njerëzit”, sipas një ekipi të shkencëtarëve kryesorë që kanë kryer hulumtime paraardhëse për origjinën e virusit, shkruan Sky News Australia.

Profesor Nikolai Petrovsky, një ekspert i vaksinave i cili drejtoi një studim shkencor në bashkëpunim me Universitetin La Trobe në Victoria, tha se virusi “nuk ishte tipik për një infeksion tipik nga kafshët te njeriu”, pasi ka aftësinë e jashtëzakonshme për të hyrë në trupat njerëzorë që nga dita e parë.

Specialisti shtoi se virusi mund të ishte transmetuar nga një kafshë në “një ngjarje të çuditshme në natyrë”, por teoria se ajo filloi në një laborator nuk mund të përjashtohet.

“Dy mundësitë që unë mendoj se janë akoma të hapura është se ishte një shans i transmetimit të një virusi nga një kafshë, që ende nuk dihet se nga cila dhe mundësia tjetër është që të ishte një lëshim aksidental i virusit nga një laborator”, tha Petrovsky për Sky News Australia.

Petrovsky, një profesor i mjekësisë në Universitetin Flinders në Adelaide, ka kaluar 20 vitet e fundit duke zhvilluar vaksina kundër gripit pandemik, Ebola dhe SARS. Ai aktualisht drejton një njësi kërkimore të bioteknologjisë që do të fillojë gjykimet njerëzore për një vaksinë kundër coronavirusit muajin tjetër.

Profesori Petrovsky , i cili është njëkohësisht president dhe drejtor kërkimi i kompanisë Vaxine Pty Ltd, tha se COVID-19 ka elemente gjenetike të ngjashme me coronaviruset e lakuriqit dhe coronaviruset e tjera.

Coronavirusi hyn në qelizat e njeriut duke u lidhur me një proteinë në sipërfaqen e qelizave të mushkërive të quajtur ACE2. Studimi tregoi se virusi lidhej më fort me ACE2 të njeriut sesa ndonjë nga kafshët e tjera që ata testuan.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat