E kemi ditur të gjithë gabim, kjo është mënyra e saktë se si duhet të ulemi në tualet - Bota Sot
E kemi ditur të gjithë gabim, kjo është mënyra e saktë se si duhet të ulemi në tualet

Shëndetësia

E kemi ditur të gjithë gabim, kjo është mënyra e saktë se si duhet të ulemi në tualet

Më: 26 maj 2020 Në ora: 12:26
Ilustrim

Për shumë njerëz, zhveshja është disi një tabu, por një pjesë e domosdoshme e jetës.

Në fund të fundit, intimiteti në banjot tona, duhet të ruhet dhe nuk i intereson askujt.

Por, hulumtimet kanë zbuluar se vetëm një pakicë njerëzish kujdesen për mënyrën e ‘shëndetshme’ dhe gabimet që bëjmë kur shkojmë në tualet.

Sipas hulumtimeve të reja, rreth 11% e njerëzve mbrojnë mënyrën e shëndetshme kur ulen në tualet.

Hulumtimi, i kryer nga QS Supplies, ka anketuar më shumë se 1000 britanikë dhe amerikanë, për të zbuluar në lidhje me kohën e tyre të kaluar në tualet.

Sidoqoftë, një gjetje në veçanti u dallua. Kjo duke qenë se vetëm 11.4% e njerëzve e kanë mënyrën ‘të shëndetshme’, e cila përfshin përdorimin e një stoli për këmbë, për të siguruar që trupi juaj të jetë në pozicionin ideal gjatë defektimit.

Më shpesh, të anketuarit thanë se ata zakonisht ulin kurrizin , ndërsa 50.2% e njerëzve anojnë në gjunjë me këmbët në tokë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat