Shumë njerëz nuk e dinë që kanë parazitë në organizëm: Mësoni cilat janë simptomat, pasojat dhe si të mbroheni! - Bota Sot
Shumë njerëz nuk e dinë që kanë parazitë në organizëm: Mësoni cilat janë simptomat, pasojat dhe si të mbroheni!

Shëndetësia

Shumë njerëz nuk e dinë që kanë parazitë në organizëm: Mësoni cilat janë simptomat, pasojat dhe si të mbroheni!

Më: 16 qershor 2020 Në ora: 13:40
Foto ilustrim

Fatkeqësisht, askush nuk është i sigurt kur është fjala për infektimin me parazitë

Mjafton që të mos i lajmë duart pas ushqimit, të pinë ujë nga çezma, apo të na thumbojë ndonjë insekt, apo si do të rritet rreziku nga shfaqja në organizëm.

Shumica e njerëzve në të vërtetë edhe nuk dinë për praninë e parazitëve në trup. Parazitët shpesh janë mikroskopik dhe më së shpeshti përhapen përmes ujit dhe ushqimit dhe prekin një pjesë dërmuese të njerëzve.

Metodat bashkëkohore diagnostike, për fat të keq në shumicën e rasteve nuk mund t’i konfirmojnë saktësisht..

Cilat vërtet janë simptoma e parazitëve në zorrë?

Sa akne keni, puçrra, rënie të hershme të flokëve, cilësi të keqe të thonjve dhe lëkurës, angjina të shpeshta, polipe, sinusit, alergji, molisje, frymë e keqe, kruarje anale, diarre ose kapsllëk kronik, nervozë dhe sëmundje të shpeshta të sistemit urogjenital, është e mundshme të keni parazitë në organizëm.

Burimet më të zakonshme të infeksionit nga parazitët janë mishrat e pagatuar si duhet (mishi i derrit, viçit, peshku i pagatuar veçanërisht), frutat dhe perimet e palara, ata që udhëtojnë në vendet e treta, uji i ndotur, mushkonjat dhe kafshët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat