Fantastike! Ky produkt i lirë parandalon dhimbjen dhe rregullon qarkullimin e gjakut

Shëndetësia

Fantastike! Ky produkt i lirë parandalon dhimbjen dhe rregullon qarkullimin e gjakut

Më: 4 korrik 2020 Në ora: 12:47
Ilustrim

Hulumtimet e reja sugjerojnë se kakaoja mund të lehtësojë dhimbjen e kwmbwve gjatw ecjes për njerëzit me sëmundje të arterieve periferike.

PAD është një gjendje e dhimbshme që shkakton ngushtimin e arterieve, duke zvogëluar rrjedhjen e gjakut nga zemra në këmbë. Prek mbi 8.5 milion njerëz në Sh.B.A, të cilët janë 40 vjeç e sipër. Simptomat më të zakonshme janë dhimbja, shtrëngimi, ngërçet, dobësia ose siklet të tjera në muskujt e këmbëve gjatë ecjes.

"Pak terapi janë të disponueshme për të përmirësuar performancën në këmbë tek njerëzit me PAD", tha autorja e studimit kryesor Dr. Mary McDermott në një njoftim për lajmet. Ajo është profesore e mjekësisë parandaluese në Shkollën e Mjekësisë Feinberg në Universitetin Northëestern në agoikago. "Përveç zvogëlimit të rrjedhës së gjakut në këmbë, njerëzit me sëmundje arterie periferike është treguar se kanë dëmtuar mitokondri në muskujt e tyre".

Mitochondria, tha ajo, njihen si termocentrali i qelizës - shndërrimi i ushqimit në energji. Aktiviteti më i mirë mitokondrial shoqërohet me performancë më të mirë në ecje. Studiuesit besojnë se epicatechin, një përbërës i kakaos, mund të rrisë aktivitetin mitokondrial dhe shëndetin e muskujve në këmbët e pacientëve.

Studimi i botuar në revistën Circulation Research të Shoqatës Amerikane të Zemrës, ekzaminoi 44 persona me PAD të cilët ishin të paktën 60 vjeç. Ata që pinin një pije që përmbante kakao tre herë në ditë për gjashtë muaj, ishin në gjendje të ecnin deri në 42.6 metra më shumë në një provë gjashtë-minutshe në këmbë, kjo është krahasuar me ata që nuk pinin asnjë pije me përmbajtje kakao. Ata që konsumuan kakao gjithashtu kishin rregulluar qarkullimin e gjakut në këmbët e tyre dhe disa funksione të muskujve.

"Nëse rezultatet tona konfirmohen në një studim më të madh, këto gjetje sugjerojnë se kakao - një produkt relativisht i lirë, i sigurt dhe i arritshëm - potencialisht mund të prodhojë përmirësime të rëndësishme në shëndetin e muskujve të këmbëve, rrjedhjen e gjakut dhe performancën në këmbë për pacientët me PAD", tha McDermott.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat