Mjekët të pasigurt nëse njerëzit me antitrupa nuk mund të infektohen më - Bota Sot
Mjekët të pasigurt nëse njerëzit me antitrupa nuk mund të infektohen më

Shëndetësia

Mjekët të pasigurt nëse njerëzit me antitrupa nuk mund të infektohen më

Më: 8 korrik 2020 Në ora: 17:07
Ilustrim

Një studim i madh spanjoll mbi koronavirusin tregon që vetëm pesë për qind e popullsisë së këtij vendi ka zhvilluar antitrupa, gjë që forcon provat se i ashtuquajturi imunitet i tufës ndaj Covid-19 është "i paarritshëm".

Gjetjet tregojnë se 95% e popullsisë së Spanjës është ende e ndjeshme ndaj virusit. Imuniteti i popullsisë arrihet kur mjaftueshëm e popullatës është e infektuar me një virus ose baktere ose vaksinohet kundër tij për të ndaluar qarkullimin e tij.

Qendra Evropiane për Kontrollin e Sëmundjeve tha se hulumtimi në Spanjë, në një kampion përfaqësues kombëtar me më shumë se 61,000 pjesëmarrës, duket se është studimi më i madh deri më tani midis një duzinë studimesh serologjike mbi koronavirusin e ndërmarrë nga vendet evropiane.

Testet e antitrupave që përfshijnë 2.766 pjesëmarrës në Gjenevë, Zvicër, u botuan në revistën mjekësore The Lancet në mes të qershorit.

Ka studime të ngjashme në Kinë dhe SHBA, dhe "konstatimi kryesor është se shumica e popullsisë mbeti e pashfrytëzuar, madje edhe në zona ku virusi është i përhapur, shkruan Lancet, dhe komenti u botua së bashku me gjetjet nga Spanja.

"Çdo qasje e propozuar për të arritur imunitetin e popullsisë me një infeksion natyror nuk është vetëm shumë jo etike, por edhe e paarritshme", tha komentuesja e Lancet, Isabella Eckerle, drejtuese e Qendrës së Gjenevës për Sëmundjet virale.

Mjekët nuk janë të sigurt se njerëzit që kanë antitrupa ndaj koronavirus nuk mund të infektohen më. Nuk është e qartë se sa kohë ose sa mirë antitrupat mbrojnë njerëzit nga virusi.

Studimi spanjoll, i cili kaloi rishikimin, filloi në prill, ndërsa vendi ishte në karantinë të rreptë, dhe u krye nga agjencitë kryesore qeveritare për kërkime dhe epidemiologji.

"Për momentin, imuniteti i popullsisë është i vështirë për t’u arritur pa pranuar dëmtime kolaterale, siç është numri i madh i vdekjeve të popullatës së prekshme dhe mbingarkesa e sistemeve shëndetësore ", thuhet në raport.

Spanja është një nga vendet më të goditura evropiane, me më shumë se 28,000 vdekje dhe 250,000 raste të infeksionit koronavirus.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat