Uji, pija e shëndetit… - Bota Sot
Uji, pija e shëndetit…

Shëndetësia

Uji, pija e shëndetit…

Më: 9 gusht 2020 Në ora: 13:51
Ilustrim

Sa njerëz njihni që thonë se nuk preferojnë të pijnë ujë para se të shkojnë në shtrat sepse duhet të ngrihen gjatë natës për të shkuar në banjë? Dhe arsyeja pse njerëzit urinojnë aq shumë natën? Ja përgjigjja që jep mjeku:

“Kur qëndroni pa lëvizur, graviteti mban ujin në pjesën e poshtme të trupit; kur shtriheni, pjesa e poshtme e trupit tuaj është në nivelin e veshkave, veshkat heqin ujin, sepse është më e lehtë për organizmin që të ndihmojë me një efekt më të ulët të gravitetit.

Gjeni kohën për të pirë kjo është shumë e rëndësishme. Një specialist i zemrës thotë: “Uji i pijshëm ka një ndikim të madh në trup:

2 gota ujë pas zgjimit, ndihmojnë në aktivizimin e organeve të brendshme.

Një gotë uji 30 minuta para ngrënies ndihmon tretjen.

Një gotë uji para larjes ndihmon në reduktimin e presionit të gjakut.

Një gotë uji para se të shkoni për të fjetur parandalon goditjen në tru apo në zemër.

Përveç kësaj, uji para se të flini ndihmon në parandalimin e ngërçeve të këmbëve gjatë natës nëse vuani prej tyre”.

Të gjitha këto janë mjaft të dobishme për shëndetin, prandaj pini sa më shumë ujë që të jetë e mundur. Fuqia e ujit është e pakufishme!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat