A janë kërpudhat një zgjedhje e shëndetshme ushqimore?

Shëndetësia

A janë kërpudhat një zgjedhje e shëndetshme ushqimore?

Më: 15 gusht 2020 Në ora: 18:32
Foto ilustrim

Kërpudhat jo vetëm që ju ndihmojnë të jetoni më gjatë, ata gjithashtu mund t’ju ndihmojnë të jetoni më mirë dhe më të fortë.

Një përfitim i shkëlqyeshëm shëndetësor i kërpudhave është se si ato përmirësojnë shëndetin e truri, transmeton lajmi.net.

Kërpudha në formë topi të njohura si Lion’s Maine ka një histori të gjatë përdorimi në mjekësinë tradicionale kineze. Lion’s Maine përmban deri në 20% proteina.

Komponimet e fuqishme në Lion’s Maine janë treguar se aktivizojnë një peptid shumë të rëndësishëm (një proteinë e vogël) e njohur si faktor i rritjes nervore ose NGF. NGF është e nevojshme për rritjen, mirëmbajtjen dhe mbijetesën e neuroneve në trurin tuaj.

Këto komponime të Lion’s Mane stimulojnë neuronet tuaja të rishikohen dhe të shkaktojnë një proces të njohur si ri-myelination, i cili ndihmon për të mbajtur neuronet tuaja të shëndetshme dhe ruan aftësinë e tyre për të kryer sinjale elektrike në mënyrë të efektshme.

Kërpudhat gjithashtu mund të jenë të dobishme në administrimin e niveleve të sigurta të sheqerit në gjak, shkruan alternative medicine. Përbërjet nga kërpudhat parazitare Cordyceps janë treguar se ndihmojnë në mbështetjen e niveleve të ekuilibruar të sheqerit në gjak.

Studimi zbuloi gjithashtu se i njëjti polisakarid me burim Cordyceps kontribuoi në nivelet më të ulëta të triglicerideve dhe kolesterolit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat