Fëmijët që flenë pak dhe kalojnë shumë kohë në telefonat e tyre ka më shumë të ngjarë të jenë mbipeshë

Shëndetësia

Fëmijët që flenë pak dhe kalojnë shumë kohë në telefonat e tyre ka më shumë të ngjarë të jenë mbipeshë

Më: 18 shtator 2020 Në ora: 14:53
Foto Ilustrim

Për çdo orë shtesë të përdorimit të ekranit, të rinjtë kanë 16 për qind më shumë gjasa të kenë peshë të tepërt.

Çdo orë me më pak gjumë rriti rrezikun me 23 për qind, sipas studimit të më shumë se 4,000 fëmijëve.

Kolegji Mbretëror i Kirurgëve, i cili zhvilloi studimin, zbuloi se ekzistonte një korrelacion i drejtpërdrejtë midis rritjes së përdorimit të ekranit dhe uljes së kohës së gjumit.

Ai tha se shkurtimi i kohës që të rinjtë kalojnë në elektronikë mund t’i ndihmojë ata të flenë më gjatë dhe të ushqehen më mirë.

Mungesa e energjisë gjithashtu i bën njerëzit më pak të ngjarë të ushtrojnë dhe djegin kalori të çfarëdo ushqimi që konsumojnë. Përdorimi i ekraneve gjatë natës dërgon sinjale në trup që e bën të vështirë të dini se është natë dhe të flini.

Fëmijët para-adoleshentë kanë nevojë për më shumë se 10 orë në natë gjumë për të ndihmuar trurin dhe trupin e tyre në rritje të zhvillohen siç duhet.

Hulumtimi i fundit, i prezantuar në Konferencën Evropiane dhe Ndërkombëtare të Mbipeshës të këtij viti ndoqi 4,285 fëmijë në tetë vende të ndryshme në Evropë midis viteve 2010 dhe 2014. Pjesëmarrësit ishin të moshës dy deri 11 vjeç, shkruan dailymail.

Prindërit raportuan se sa kohë kaluan fëmijët e tyre mesatarisht duke parë TV, duke luajtur lojëra, duke përdorur një celular, kompjuter ose tablet dhe duke fjetur çdo ditë.

Studiuesit zbuluan se koha e ekranit dhe kohëzgjatja e gjumit kishin një korrelacion të kundërt, që do të thotë një rënie në njërën shkaktoi një rritje në tjetrën. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat