Pesë përfitime shëndetësore për ngrënien e vezëve

Shëndetësia

Pesë përfitime shëndetësore për ngrënien e vezëve

Më: 19 shtator 2020 Në ora: 13:31
Foto ilustrim

Vezët mund të jenë mënyra më e lehtë, e lirë dhe më e gjithanshme për të rritur marrjen e proteinave.

Vezët janë të ngarkuar me aminoacide, antioksidantë dhe yndyrna të shëndetshme.

Mos merrni vetëm të bardhat e vezës: të verdhat e vezëve mburren me një lëndë ushqyese për luftimin e dhjamit të quajtur kolinë.

Rritni sistemin tuaj imunitar

Nëse nuk doni infeksione, viruse dhe sëmundje, shtoni një ose dy vezë në ushqimin tuaj çdo ditë. Vetëm një vezë e madhe përmban pothuajse një të katërtën (22%) të RDA tuaj të selenit, një lëndë ushqyese që ndihmon në mbështetjen e sistemit tuaj imunitar dhe rregullimin e hormoneve tiroide.

Do të zvogëloni rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Jo vetëm që është gjetur se vezët nuk rrisin rrezikun e sëmundjes koronare të zemrës, por ato në fakt mund të ulin rrezikun tuaj.

Kolesteroli LDL u bë i njohur si kolesteroli “i keq” sepse grimcat LDL transportojnë molekulat e tyre të dhjamit në muret e arterieve dhe drejtojnë arterosklerozën.

Do të mbroni trurin tuaj

Vezët janë ushqim i trurit. Kjo kryesisht për shkak të një lënde ushqyese thelbësore të quajtur kolinë, shkruan just naturall yhealthy. Është një përbërës i membranave qelizore dhe kërkohet të sintetizojë acetilkolinë: një neurotransmetues.

Studimet tregojnë se mungesa e kolinës ka qenë e lidhur me çrregullime neurologjike dhe ulje të funksionit njohës.

Do të përmirësoni kockat dhe dhëmbët tuaj

Vezët janë një nga burimet e pakta natyrore të Vitaminës D, e cila është e rëndësishme për shëndetin dhe forcën e kockave dhe dhëmbëve.

Këtë e bën kryesisht duke ndihmuar thithjen e kalciumit. (Kalciumi është i rëndësishëm për një zemër të shëndetshme, zorrën e trashë dhe metabolizmin.)

Ju do të ulni rrezikun e diabetit tip 2

Një efekt tjetër anësor i mungesës së kolinës dhe akumulimit pasues të lipidit hepatik është një rritje në rrezikun tuaj të rezistencës ndaj insulinës dhe diabetit tip 2.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat