Përdorimi i marihuanës gjatë shtatzënisë rrit rrezikun e sëmundjeve psikike dhe problemet me gjumin tek fëmijët

Shëndetësia

Përdorimi i marihuanës gjatë shtatzënisë rrit rrezikun e sëmundjeve psikike dhe problemet me gjumin tek fëmijët

Më: 28 tetor 2020 Në ora: 22:44
foto ilustrim

Skizofreni, probleme me gjumin dhe varësi nga… Ja ç’u ndodh fëmijëve nëse nënat konsumojnë marihuanë gjatë shtatzënisë

Studiuesit zbuluan se nënat shtatzëna që pinin kanabis kishin më shumë të ngjarë të kishin fëmijë që përjetonin ankth, vështirësi në përqendrim dhe halucinacione, krahasuar me fëmijët që nuk ishin të ekspozuar ndaj lëndëve narkotike në mitër.

Përdorimi i kanabisit tek gratë shtatzëna është bërë më i zakonshëm, duke u dyfishuar gjatë dy dekadave të fundit.

 
Image
 

Ekipi nga Universiteti i Mjekësisë së Washingtonit, thotë se gjetjet konfirmojnë efektet e dëmshme të marihuanës tek zhvillimi i foshnjave.

Studiuesit zbuluan se fëmijët e ekspozuar ndaj lëndëve narkotike para lindjes kishin më shumë të ngjarë të vuanin nga psikoza, e cila ndodh kur dikush ka iluzione dhe halucinacione, dhe shpesh është një simptomë e skizofrenisë.

Ata gjithashtu kishin të ngjarë të vuanin nga problemet me përqendrimin, probleme me gjumin dhe abuzimi me drogën.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat