Këto janë shenjat se ju po hani shumë sheqer

Shëndetësia

Këto janë shenjat se ju po hani shumë sheqer

Më: 17 nëntor 2020 Në ora: 19:34
Foto ilustrim

Janë të shumta simptomat që mund të tregojnë për mbingarkesë të sheqerit në organizmin tuaj.

Pasi të kuptoni se çfarë i keni bërë trupit tuaj duke konsumuar sheqer, ushqimet e ëmbla do të jenë shumë më pak tërheqëse.

Këto janë disa nga shenjat paralajmëruese se po konsumoni shumë sheqer, transmeton KosovaPress.

Dëshira për sheqer dhe karbohidrate

Kur dëshironi sheqer gjatë gjithë kohës, duhet të dini se keni një varësi nga sheqeri. Në këtë rast, ju duhet të ndiqni një trajtim detoksik për të hequr qafe sheqerin e tepërt.

Mungesa e energjisë dhe lodhja

Një shenjë tjetër që ju jeni të varur nga sheqeri është një ndjenjë e vazhdueshme lodhjeje pa ndonjë arsye të veçantë. Megjithëse sheqeri dhe karbohidratet ju japin një nxitje të përkohshme, ato thithin energji jashtë trupit tuaj. Nëse jeni gjithmonë të lodhur, edhe pasi flini mirë, ju jeni duke konsumuar shumë sheqer.

Problemet me këmbën dhe lëkurën

Konsumimi i tepërt i sheqerit mund të shkaktojë ekzemë, puçrra dhe probleme të tjera të lëkurës. Kjo për shkak se sheqeri mund të shkaktojë inflamacion në trup. Heqja e sheqerit nga dieta juaj mund të ndihmojë në zgjidhjen e këtij problemi.

Sipas S.S. Greene, mjek në Nju Jork, fajtori kryesor i fasciti plantar është sheqeri.

Fasciitis Plantar është një gjendje që shkakton dhimbje në thembra dhe këmbë. Lodhja dhe qarqet e errëta nën sy mund të shkaktohen edhe nga konsumimi i tepërt i sheqerit.

Shtimi i peshës

Ajo që është e rëndësishme të mbani në mend është se sheqeri ka shumë kalori. Kjo për shkak se sheqeri nuk përmban proteina dhe fibra. Rezistenca ndaj insulinës dhe shtimi në peshë mund të shkaktohen nga prodhimi i tepërt i insulinës për shkak të marrjes së tepërt të sheqerit.

Ftohjet e rregullta

Nëse vuani nga gripi dhe ftohja shpesh, ju jeni duke konsumuar shumë sheqer. Duke konsumuar shumë sheqer, trupi juaj mund të jetë më pak i aftë të luftojë gripin dhe ftohjen, pasi sistemi juaj imunitar është dobësuar.

Nëse keni ndonjë nga simptomat e mësipërme, përpiquni të kufizoni konsumimin e sheqerit sa më shpejt të jetë e mundur për të përmirësuar shëndetin dhe për të shmangur një numër problemesh shëndetësore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat