6 llojet më të mira të farave që duhet t’i konsumoni rregullisht

Shëndetësia

6 llojet më të mira të farave që duhet t’i konsumoni rregullisht

Më: 15 janar 2021 Në ora: 15:12
Foto ilustrim

Farat janë burimi më i mirë i fibrave, mineraleve dhe yndyrave të shëndetshme dhe po ashtu janë të pasura me hekur, kalcium, magnez dhe fosfor.

Dietologia, Kate Patton ka renditur 6 lloje të farave të cilat janë më të mirat për organizmin.

Sipas saj, në këtë listë janë: farat e lirit, farat chia, farat e kungullit, farat e kërpit dhe susami.

Të gjitha këto është e rëndësishme të konsumohen kohë pas kohe, të vetme apo edhe duke u përzier me ushqime të tjera e sidomos me fruta pasi janë edhe antioksidantë të fuqishëm.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat