​Çfarë sasie e mishit të kuq rekomandohet për shëndet të mirë?

Shëndetësia

​Çfarë sasie e mishit të kuq rekomandohet për shëndet të mirë?

Më: 2 maj 2021 Në ora: 19:58
Foto ilustrim

Pyetja se sa i shëndetshëm është mishi i kuq për trupin tonë është vazhdimisht aktual.

Megjithëse ka shumë efekte pozitive në shëndetin tonë dhe është një burim i disa lëndëve ushqyese thelbësore, mishi i kuq shoqërohet gjithashtu me sëmundje të zemrës dhe enëve të gjakut, si dhe kancer të zorrës së trashë.

Ajo që është e rëndësishme të dini është se çfarë saktësisht konsiderohet mishi i kuq.

Sipas NHS, është çdo mish që është i kuq para përgatitjes: viçi, qengji, delja, mishi i derrit, mishi i viçit, por edhe rosa dhe kali dhe mishi i gjahut, ndërsa shpendët, të tilla si mishi i pulës, gjelit të detit dhe pata, si dhe mishi i zogj të tjerë, por edhe lepuri, të klasifikuar si mish i bardhë.

Mishrat e përpunuar, të tilla si sallam, proshutë, proshutë duke përfshirë ato të bëra nga mishi i pulës dhe gjelit të detit, gjithashtu shpesh referohen si të pashëndetshme për shkak të shtimit të kripës dhe konservuesve të ndryshëm.

A është mishi i kuq me të vërtetë i pashëndetshëm?

"Është i pasur me proteina dhe është e nevojshme për një dietë të ekuilibruar, në mënyrë që trupi të prodhojë aminoacide të mjaftueshme," tha për “Metro”-n britanike dietologia Jessica Bartlett.

Ajo shton se aminoacidet janë çelësi për ndërtimin dhe "riparimin" e muskujve dhe kockave për shkak të prodhimit të hormoneve dhe enzimave, kështu që mund të thuhet se mishi i kuq i jep trupit energji, andaj nuk është i mirë për ta eliminuar plotësisht atë nga dieta.

"Megjithatë, ka ushqime të tjera që përmbajnë proteina, të tilla si tofu, vezë ose qiqra," shpjegon ajo, kështu që në atë rast mishi mund të zëvendësohet me këto ushqime.

"Është e dëshirueshme që herë pas here të hani mish të kuq të freskët me cilësi për shkak të proteinave, mineraleve dhe vitaminave, të tilla si hekuri, zinku dhe vitaminat B", shton Bartlett, megjithëse hulumtimi ka lidhur marrjen e tij të lartë me nivele të larta të kolesterolit dhe një rrezik më të lartë të sëmundjeve të zemrës dhe kanceri i zorrëve.

Kërkimet aktuale, thotë ajo, tregojnë se ato shkaktohen nga kimikatet natyrore që ndodhen në të, kështu që në sasi të mëdha mund të jetë e dëmshme.

Sa mish të kuq mund të hamë në javë?

Fondi Botëror i Kërkimit të Kancerit (WCRF) këshillon të rriturit me shumë pak ose aspak mish të përpunuar dhe 350 deri në 500 gramë mish të kuq të gatuar në javë, ndërsa udhëzimet britanike tregojnë se marrja ditore është maksimumi 70 gramë.

Nutricionistët bien dakord që mishi i kuq duhet të zëvendësohet me opsione bimore sa më shumë që të jetë e mundur, për shkak të përmirësimit të shëndetit të tretjes dhe zvogëlimit të rrezikut të sëmundjes.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat