​Simptomat e neurozës dhe aplikimi i vajrave për lehtësimin e shqetësimit

Shëndetësia

​Simptomat e neurozës dhe aplikimi i vajrave për lehtësimin e shqetësimit

Më: 16 maj 2021 Në ora: 23:14
Foto ilustrim

Neuroza është një formë e butë, funksionale e çrregullimit mendor në të cilën nuk është gjetur asnjë shkak organik. Personi është plotësisht i vetëdijshëm për sëmundjet e tyre. Ajo manifestohet në forma të ndryshme të vuajtjeve subjektive, si dhe në konflikt me veten dhe botën e jashtme. Neuroza mund të jetë e lehtë dhe mezi ndërhyn në funksionimin e përditshëm, dhe gjithashtu mund të jetë shumë e rëndë dhe të prishë ndjeshëm jetën e përditshme.

Nuk ka asnjë ndryshim cilësor në përvojën e vetvetes dhe realitetin objektiv. Baza e neurozës është konflikti neurotik. Karakterizohet kryesisht nga:

ankthi

sulmet e ankthit

sjellje depresive

hipokondria

histeri

sjellje obsesive kompulsive

fobitë

mosfunksionime të ndryshme seksuale

Një person neurotik nuk i lejon vetvetes ndërgjegjësim, nuk e lejon veten të pranojë nevojat e tij dhe nuk i lejon ata të organizojnë sjelljen e tij. Problemi kryesor është mosdijen për veten dhe nevojat e dikujt.

Simptomat e para të neurozës janë:

dhimbje koke

impuls i përshpejtuar

dhimbje barku

urinim i shpeshtë

Kështu, të gjitha simptomat e njëjta si në sëmundjet e zemrës, fshikëzës dhe stomakut. Neurozat mund të ndodhin në të gjitha moshat, por ato janë më të zakonshmet në moshën e rritur, në periudhën e jetës kur ekziston një hendek më i madh midis dëshirave, mundësive dhe kërkesave të mjedisit. Njohja e ekzistencës së problemeve, pamundësia e zgjidhjes së tyre, është një terren për shfaqjen e neurozave. Trajtimi i neurozave kryhet me aromaterapi, psikoterapi, punë individuale ose në grup.

Aromaterapia klinike

Aromaterapia klinike aplikon vajra esencialë me qëllim balancimin e problemeve shëndetësore dhe psikosomatike. Veprimi psikofiziologjik i vajrave thelbësorë aplikohet në zvogëlimin e simptomave fizike dhe mendore të neurozës, stresit, lodhjes fizike dhe mendore.

Vajrat thelbësore zgjidhen në përputhje me gjendjen aktuale emocionale dhe fizike të klientit, dhe t'i përshtaten atij në mënyrë aromatike. Nuk ka vajra esencial të specifikuar saktësisht dhe as nuk ka ndonjë recetë për problemin e neurozës sepse në vetvete është specifike dhe subjektive. Vajrat esenciale zgjidhen nga grupet e mëposhtme të efekteve terapeutike: qetësues, anksiolitik dhe balancues. Absorbimi, masazhi dhe banjat përdoren si teknika për aplikimin e vajrave thelbësorë.

Përbërësit kimikë aktivë në vajrat thelbësorë që kanë vetitë e mëposhtme janë alkoolet: linalool, geraniol, nerol, citronellol, farnesol që gjenden në vajrat thelbësorë të barbarozës (Pelargonium graveolens), trëndafilit (Rosa damascena), neroli (Citrus aurantium ssp. Amara ), vajrat thelbësorë të kamomilit blu (Matricaria recutita), piper i zi, xhenxhefil (Zingiber officinale), esteret: acetat linalil, acetat xheranil, acetat benzil që gjenden në vajrat thelbësorë të nerolit (Citrus aurantium ssp. amara), livando (Lavandula angustifolia), trëndafila (Rosa damascena).

Alkoolet terpenoide linalool, geraniol dhe citronellol dhe monoterpenet limonene dhe ketone kanë një efekt anksiolitik. Përbërësit e thënë gjenden në vajrat esencialë; barbarozë (Pelargonium graveolens, odorantisimum dhe burbon), livando (Lavandula angustifolia), palmarose (Cyimbopogon martinii), trëndafila (Rosa damascena), koriandër (Coriandrum sativum), is), iris (Iris pallida).

Efekti antidepresiv u gjet në përbërjet kimike aldehide. Këto përbërje gjenden në vajrat thelbësorë të barit të limonit (Cymbopogon fleixuosus), balsamit të limonit (Melissa officinalis).

Aromaterapia integruese

Aromaterapia integruese përdor vajra esencialë me qëllim të ruajtjes / përmirësimit të shëndetit, duke inkurajuar zhvillimin personal dhe krijimin e një stili jetese që zvogëlon ndjeshëm fillimin e neurozave dhe efektet e stresit. Përdor potencialin e tyre të plotë, veçanërisht erën, matricën e energjisë dhe arketipat. Vajrat thelbësore zgjidhen në mënyrë intuitive dhe me qëllim të formuar qartë. Vlerësimi dhe analiza e shkallës së neurozës ose stresit përcaktohet nga matrica e energjisë së vajrave thelbësorë dhe dinamika e arketipave të tyre.

Arketipa që mbështesin efektin qetësues: mbretëresha (trëndafili), nëna (livanda), mbrojtësi (citronella), motra medicinale (kamomili blu), infermierja (kamomili romak), viktima (palmarosa), joshëse (ylang ylang),

Arketipat që mbështesin efektin anksiolitik janë: pedagog (myrtle), koordinator (litsea), kuzhinier (lemongras), mik (melissa)

Arketipat që mbështesin efektin ekuilibrues janë: psikologu (bergamot), psikiatri (engjëlli), temjani (shenjtori), hipnoterapisti (valeriania), shpëtimtari (saro) etj.

Ndër teknikat e aplikimit të vajrave thelbësorë, përdoren inhalimet, masazhet, banjat, meditimet, përsiatjet dhe vizualizimet krijuese. Metoda e aplikimit është shoqërimi, abstraksioni dhe integrimi përmes matricës së energjisë, me theks në arketipin bazë, fjalën kyçe, nivelin e procesit dhe gjendjen e vetëdijes. Këshilla për vetë-ndihmë, gjithashtu mund të vëzhgoni të gjitha "recetat" përmes arketipave / matricës së energjisë.

Dhimbje psikosomatike

Llamba aromatike

4 pika livando (Lavandula ang justifolia)

2 pika trumzë (Thymus vulgaris ct. Linalool)

2 pika litsee (Litsea cubeba)

Përzierje për vetë-masazh

Piqeni në 20 ml vaj bazë (opsionale)

8 pika livando (Lavandula ang justifolia)

5 pika marjoramë (marigram Origanum)

5 pika barbarozë (Pelargonium odorantissimum)

Ngrohni butësisht përzierjen dhe fërkojeni atë në bark, duar dhe këmbë, me lëvizje të gjata dhe të buta.

Ankthi dhe pagjumësia

Llamba aromatike

3 pika trumzë (Thymus vulgaris ct linalool)

5 pika bergamot (Citrus bergamia)

2 pika ylang ylang (Cananga odorata)

Banjë

Në dy lugë mjaltë shtoni:

8 pika kamomil romak (Chamaemelum nobile)

5 pika temjan (Boswellia carteri)

5 pika livando (Lavandula ang justifolia)

3 pika barbarozë (Pelargonium odorantissimum)

Shpërthime afektive

Inhalimi / shpërndarësit e thatë

5 pika bergamot (Citrus bergamia)

5 pika barbarozë (Pelargonium graveolens)

5 pika temjan (Boswellia carteri)

Lodhja mendore

Inhalimi / shpërndarësit e thatë

4 pika bergamot (Citrus bergamia)

5 pika koriandër (Coriandrum sativum)

3 pika kedri (Cedrus atlantica)

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat