Këto janë të mirat shëndetësore të konsumimit të shalqirit

Shëndetësia

Këto janë të mirat shëndetësore të konsumimit të shalqirit

Më: 22 maj 2021 Në ora: 23:53
Foto ilustrim

Ushqyes si likopeni, vitamina A, citrulina dhe vitamina C janë të gjithë të pranishëm në këtë frut të shijshëm dhe kanë efekt pozitiv mbi trup.

Përfitimet e shalqinit:

Përmirëson lëkurën

Nëse jeni në betejë të vazhdueshme për lëkurë më të shëndetshme dhe të bukur, ose thjesht kërkoni pak më tepër shkëlqim, përpiquni të shtoni më shumë shalqin në ditën tuaj.

Sipas ekspertëve në Curejoy.com, vitamina A në shalqin ndihmon rritjen e indeve të trupit, duke bërë të kemi një pamje më të freskët dhe më të hidratuar.

Bën mirë për shëndetin e zemrës

Çdokush që ka shqetësime të zemrës apo përjeton dhimbje kraharori duhet të kërkojë ndihmën mjekësore. Por, sipas Organic Facts, likopeni në shalqin përmirëson funksionet kardiake. Edhe vitamina C, karotenoidet dhe kaliumi ndihmojnë për të pakësuar kolesterolin dhe për ta mbajtur zemrën të shëndetshme.

Ndihmon në shëndetin e veshkave

Të keni gurë në veshka mund të jetë një përvojë shumë e dhimbshme, kështu që është mirë që veshkat t’i mbajmë të pastra dhe të shëndetshme.

Shalqini rrit rrjedhjen e urinës pa ushtruar presion shtesë në veshka. Në këtë mënyrë, shalqini ndihmon në pastrimin e gurëve nga veshkat.

Përmirëson shikimin

Të shtoni më shumë shalqin në dietë mund të ndihmojë për një shikim më të mirë dhe në shëndetin e përgjithshëm të syve.

Vitamina A që gjendet në shalqin mund të ndihmojë për t’iu mbrojtur kundër degjenerimit makular që lidhet me moshën, si dhe parandalon verbërinë, sipas Livelovefruit.com.

Mbështet shëndetin e kockave

Shëndeti i kockave tona është jashtë mase i rëndësishëm, veçanërisht me kalimin e moshës. Për fat të mirë, shalqini përmban likopen dhe kalium, që mund t’i bëjnë kockat dhe gjymtyrët më të fortë, duke ndihmuar në pakësimin e rrezikut për dëmtim apo për shkatërrim të kockave.

Ul presionin e gjakut

Shumë njerëz përpiqen të ulin presionin e tyre të gjakut përmes dietës dhe ushtrimeve, por shalqini është një ushqim që ndikon drejtpërdrejt në këtë drejtim.

Sipas Organic Facts, sasia e mirë e kaliumit dhe magnezit që gjendet te shalqini është shumë fitimprurëse për të ulur presionin e gjakut.

Qetëson dhimbjet e muskujve

Shalqini është shumë i mirë edhe për të luftuar inflamacionin dhe për të pakësuar dhimbjet e muskujve.

Dr. Joseph Mercola përmend një studim ku subjektet që pinin lëng shalqini para se të shkonin për në punë kishin reduktim të dhimbjeve të muskujve 24 orë më vonë, në krahasim me ata që pinin hapje qetësuese për këtë gjë.

Por, për shkak të fruktozës së lartë në lëngun e shalqinit, Dr. Mercola gjithashtu shkruan se mund të jetë më mirë të hahet i gjithë fruti, në vend që të pihet lëngu i tij.

Lufton astmën

Shalqini mund të jetë ndihmë për ata që vuajnë nga astma. Specialistë në Medical Neës Today shkruajnë se konsumimi i sasisë së lartë të vitaminës C në shalqi mund të ndihmojë për të ulur rrezikun e zhvillimit të astmës. Ndërsa për ata që tashmë vuajnë nga astma, ushqyesit që përmban shalqini përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm të mushkërive.

Lufton kancerin e prostatës

Shalqini nuk duhet përdorur si ilaç kundër kancerit, por e vërteta është se përmban ushqyes të veçantë që e luftojnë kancerin. Sipas një postimi në Live Science: Shalqini mund të ndihmojë së tepërmi në reduktimin e rrezikut të kancerit për shkak të vetive të tij antioksidante. Likopeni në veçanti lidhet me reduktimin e kancerit të prostatës, sipas National Cancer Institute.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat