​Alarmuese: 5 shenja që ju kërcënojnë me goditje në tru

Shëndetësia

​Alarmuese: 5 shenja që ju kërcënojnë me goditje në tru

Më: 12 tetor 2021 Në ora: 19:23
Foto ilustrim

Simptomat e goditjes në tru mund të jenë të ndryshme, dhe kjo gjendje kërcënuese për jetën shpesh prek njerëzit nga grupe të caktuara kur bëhet fjalë për shëndetin.

Nëse jeni obezë, keni tension të lartë të gjakut ose diabet, lëvizshmëri të dobët ose jeni tashmë të moshuar, rreziku rritet.

Është e rëndësishme të dini se çdo sekondë është e rëndësishme në një goditje në tru, sa më shpejt që pacienti të vizitojë një mjek, aq më të mëdha janë shanset që ai të shërohet. Vonesa është gjëja më e rrezikshme, andaj është e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm për simptomat që duhen kushtuar vëmendje.

Dhimbje koke

Një dhimbje koke e fortë që nuk ka shkak të shpjegueshëm është simptoma e parë që duhet të mbani mend. Nëse koka juaj papritmas "gjuan", konsultohuni me një mjek!

Dobësi

Një goditje ndodh kur furnizimi me gjak i trurit has një pengesë, dhe kur qelizat e trurit nuk kanë oksigjen, ato vdesin dhe humbasin funksionet e tyre. Si rezultat, do të ketë një dobësi ose mpirje të papritur të një pjese të trupit. Fytyra, krahët, këmbët, janë të gjitha vendet ku mund të shfaqet kjo simptomë.

Konfuzion

Humbja e kujtesës afatshkurtër në një sekondë, ose vështirësia e papritur për të kuptuar fjalët dhe fjalitë më të zakonshme, janë një shenjë që duhet të shkoni urgjentisht te mjeku.

Problemet me shikim

Goditja në tru, si me ndjenjën e prekjes, do të ndikojë në shikimin. Një problem i papritur i shikimit, veçanërisht në njërin sy, është një shenjë paralajmëruese.

Vështirësi në lëvizje

Varësisht se cila pjesë e trurit preket nga goditja në tru, simptomat mund të jenë humbja e ekuilibrit ose aftësia për të koordinuar, vështirësi në ecje, marramendje, ndjenja e "dështimit" ... Të gjitha këto janë shenja që pjesa juaj pranë qendrës së ekuilibrit është i rrezikuar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat