Çfarë është apnea obstruktive e gjumit, si shfaqet dhe rreziqet për shëndetin

Shëndetësia

Çfarë është apnea obstruktive e gjumit, si shfaqet dhe rreziqet për shëndetin

Më: 16 maj 2022 Në ora: 21:00
Foto ilustrim

Apnea obstruktive e gjumit është një çrregullim mjekësor që shfaqet me ndërprerje të frymëmarrjes gjatë gjumit, për shkak të pengimit të plotë ose të pjesshëm të rrugëve të sipërme të frymëmarrjes. Kjo  gjendje prek shumë njerëz dhe mund të jetë pak a shumë e rëndë. Prek më shumë meshkujt se femrat.

Ne flasim për apnea kur ndërprerja e frymëmarrjes varion nga 10 sekonda në 3 minuta. Ndërsa ka hipopne kur ka një reduktim të pjesshëm të frymëmarrjes dhe RERA (Respiratory Fort Related Arousal) kur frymëmarrja është e kufizuar dhe në të njëjtën kohë ka një përpjekje më intensive të frymëmarrjes.

Shkaqet e Apnes Obstruktive të Gjumit

Ka shumë probleme shëndetësore që mund të çojnë në vuajtjen nga ky çrregullim, si dhe kushtet që favorizojnë fillimin e tij:

Obeziteti

Mbipesha

Obstruksioni i rrugëve të sipërme të frymëmarrjes

Ilaçe gjumi

Abuzimi me pijet alkoolike para se të shkoni në shtrat

Simptomat të tjera të lidhura janë:

Goditjet dhe gjumi

Përqendrim jo i rregullt

Përgjumje gjatë ditës

Dhimbje koke pas zgjimit

Tharje e gojës pas zgjimit

Zgjime të papritura

Ndjenja e mbytjes

Duhet të shkosh në tualet gjatë natës

Djersitjet gjatë natës

Impotencë

Çfarë duhet të bëni në rast të apnesë obstruktive të gjumit

Para së gjithash, është mirë të bisedoni me mjekun tuaj për të kuptuar nëse gjendja është shqetësuese apo jo. Trajtimi përfshin medikamente në përpjekje për të zgjidhur shkaqet e çrregullimit, duke përfshirë përdorimin e maskave që ndihmojnë në frymëmarrjen gjatë natës.

Gjendja mjekësore mund të parandalohet gjithashtu duke u përpjekur për të humbur peshë nëse është e nevojshme, duke ngrënë shëndetshëm, duke u ushtruar, duke shmangur duhanin dhe pirjen e alkoolit. Gjumi në një anë mund të jetë gjithashtu i dobishëm.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat