Nga depresioni tek rënia e flokëve/ Problemet shëndetësore që mund të prekin nënat e reja!

Shëndetësia

Nga depresioni tek rënia e flokëve/ Problemet shëndetësore që mund të prekin nënat e reja!

Më: 22 maj 2022 Në ora: 18:40
Ilustrim

Përqafimi i mëmësisë vjen me grupin e vet të sfidave. Një nëne e re jo vetëm që i është besuar përgjegjësia e një jete të re, por gjithashtu e gjen veten në rrezik të një sërë çështjesh të shëndetit fizik dhe mendor që mund ta bëjnë udhëtimin e saj edhe më të vështirë.

Netët pa gjumë dhe depresioni pas lindjes mund të kenë një ndikim të madh në mirëqenien e nënës, ndërsa disa probleme shëndetësore fizike mund të shfaqen gjatë procesit të lindjes. Ndryshimet hormonale që çojnë në rënien e flokëve mund të jenë veçanërisht shkatërruese, duke dëmtuar më tej besimin e nënave të reja.

Depresioni pas lindjes

Depresioni pas lindjes është një gjendje klinike që mund të prekë nënat e reja dhe mund të shkaktojë simptoma si zemërimi, dëshpërimi, mpirja dhe ndjenja e fajit. Edhe pse rreth 10% e grave zhvillojnë simptoma të depresionit pas lindjes, ekziston një perceptim i gabuar se ai bëhet i dukshëm vetëm pas lindjes. Nënat në pritje mund të përballen me simptoma të depresionit ndërsa janë ende shtatzënë, megjithëse ato bëhen më të theksuara pas lindjes. Nënat e reja duhet të kujtojnë se depresioni pas lindjes është një gjendje që mudn të mposhtet. Kur të fitoni mbi të, do të zbuloni gëzimin në gjërat e vogla.

Dhimbja e gjirit

Mastiti ndodh kur gjoksi bëhet i fortë, i fryrë dhe i dhimbshëm për shkak të akumulimit të qumështit të gjirit në kanalet e qumështit. Ndonjëherë mund të ketë infeksion që çon në një absces të gjirit. Do të kërkojë vëmendjen e mjekut dhe trajnimin e laktacionit për të trajtuar nevojat gjithnjë në rritje të foshnjës përkundrejt shqetësimit të nënës. Zakonisht i përgjigjet mirë antibiotikut dhe anti- medikamente inflamatore

Infeksion të traktit urinar dhe të mitrës

Mund të ndodhë pas lindjes, pavarësisht nga masat paraprake. Mund të shfaqet si dhimbje në qepje, ethe, rrjedhje dhe djegie gjatë urinimit. Trajtimi i shpejtë zakonisht do t'i lehtësojë këto simptoma dhe do t’ju kthejë në këmbë.

Hemorragji ose rritje e gjakderdhjes

Ekspertët thonë se kjo mund të rezultojë nga involucioni i pamjaftueshëm i mitrës ose tkurrja pas lindjes së foshnjës. Zakonisht kjo ndodh gradualisht gjatë 45 ditëve dhe pritet një gjakderdhje e parregullt. Ciklet e para menstruale mund të jenë të rënda për shkak të cikleve anovuluese gjatë ushqyerjes me gji. Nuk është çështje alarmi dhe mund të trajtohet me një dietë të mirë, suplemente hekuri dhe efektive.

Mosfunksionimi i legenit

Mbajtja e një fëmije dhe më pas shtyrja e tij jashtë mund të sjellë shumë ndryshime në bazamentin e legenit. Mund të ketë mosmbajtje, dhimbje legeni, madje edhe dhimbje gjatë seksit. ushtrimet e Kegelit janë një domosdoshmëri si pjesë e tonifikimit të indeve pas lindjes dhe parandalimit të dobësisë dhe prolapsit urogjenital.

Hemorroide

Një tjetër degë e zakonshme e rritjes së presionit në dyshemenë e legenit gjatë shtatzënisë, është jetike që nëna të hajë një dietë të shëndetshme ushqyese, të pasur me fibra dhe të shmangë përkeqësimin e simptomave pas lindjes.

Rënia e flokëve pas lindjes

Shumica e nënave të reja do të vërejnë rrallimin e flokëve. Kjo rënie e flokëve pas lindjes shkaktohet nga rënia e shtuar. Mund të vazhdojë për disa muaj ose një vit. Pra, mos u frikësoni, vazhdoni të merrni vitaminat dhe ndiqni këshillat e mjekut, thotë eksperti.

Libido e ulët

Kjo është një çështje e zakonshme pas lindjes. Ndryshimet e trupit, lodhja dhe frika nga shtatzënia mund të ndikojnë gjithashtu në epsh. Nivelet e larta të prolaktinës, hormoni i qumështit gjithashtu ul dëshirën seksuale gjatë ushqyerjes me gji.

Tiroiditi pas lindjes

Inflamacioni i gjëndrës tiroide mund të ndodhë pas lindjes së foshnjës. Shihet në 2 faza. Gjatë fazës tirotoksike, simptomat që shfaq dikush janë ankthi, pagjumësia, lodhja, humbja e peshës dhe nervozizmi. Gjatë fazës hipotiroide mund të ketë flamuj të kuq si lodhje, shtim në peshë, kapsllëk, lëkurë të thatë. dhe depresion. Këto duhet të diagnostikohen herët përmes analizave të gjakut dhe mjekimeve.

Mungesa e gjumit

Një nga rezultatet më të zakonshme për t'u bërë një nënë e re është ndryshimi në ciklin e saj të zgjimit, që të përkojë me atë të foshnjës së saj. Ndërsa instinktet e saj amtare mbizotërojnë komoditetin dhe dëshirën e saj për një pushim të mirë, i takon familjes ta mbështesë atë gjatë kësaj faze, si fizikisht ashtu edhe emocionalisht.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat