Mungesa e vitaminave dhe stresi: Çfarë tregojnë flokët për shëndetin tonë?

Shëndetësia

Mungesa e vitaminave dhe stresi: Çfarë tregojnë flokët për shëndetin tonë?

Më: 25 qershor 2022 Në ora: 20:02
Foto ilustrim

Flokët nuk janë vetëm për të na zbukuruar pamjen, por ato tregojnë shumë edhe për shëndetin.

Është vlerësuar se një personi mesatarisht i bien rreth 100 qime gjatë larjes së flokëve. Sidoqoftë, duhet t’i kushtoni vëmendje nëse bëhet më e dukshme.

Ekziston një gjendje e flokëve që quhet telogen effluvium e cila “sheh” që floku të mbetet në fazën e fjetjes, dhe të mos hyjë në fazën tjetër të rinovimit, pastaj bie, pa zhvilluar rritje të re. Kjo mund të ndikohet nga ndryshimet hormonale, ngjarje të tilla si lindja ose stresi.

Fijet e thata

Të gjithë duam fijet e mëndafshta të flokëve, por ndonjëherë faktorë të ndryshëm veprojnë kundër tij dhe flokët fillojnë të thahen. Muajt e ngrohtë mund të çojnë në tharjen e fijeve të flokëve, gjë që nga ana tjetër mund të çojë në thyerje. Mungesa e vitaminës E, hekurit apo vitaminës C gjithashtu mund të çojë në këtë fenomen. Vitamina E është thelbësore për flokë të shëndetshëm.

Flokët e zbardhura

Disa njerëz fillojnë të zbardhen më herët për shkak të gjenetikës. Zbardhja e flokëve është proces i plakjes, sepse gjëndrat e flokëve prodhojnë më pak pigment. Edhe pse faktori gjenetik luan një rol të madh, stresi mund të jetë gjithashtu një shkak.

Zbokth

Zbokthi është një dukuri normale dhe një numër i madh njerëzish vuajnë prej tij. Zbokthi mendohet se shfaqet kur skalpi i kokës refuzon me shpejtësi qelizat.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat