​Pesë shenjat e hershme të diabetit

Shëndetësia

​Pesë shenjat e hershme të diabetit

Më: 26 qershor 2022 Në ora: 19:02
Foto ilustrim

Shumë njerëz që zhvillojnë diabetin e tipit 2 nuk e kanë idenë se janë të sëmurë derisa një test gjaku të tregojë një nivel të ngritur të sheqerit në gjak ose derisa sëmundja të përparojë aq shumë sa të fillojnë të shfaqen komplikime serioze.

“Diabeti është i qetë dhe tinëzar. Në shumicën e rasteve, njerëzit nuk kanë simptoma të hershme”, tha Ronald Tamler, drejtor i Institutit Klinik Mount Sinai për Diabetin.

Në disa raste, ka shenja tinëzare. Disa simptoma të hershme të diabetit janë të njohura: etja e vazhdueshme, urinimi i tepërt ose shtimi ose humbja e papritur e peshës. Të tjerat janë të lehta për t'u injoruar dhe më poshtë zbulojmë se cilat janë ato.

Periodontiti, i njohur gjithashtu si sëmundja e mishrave të dhëmbëve, mund të jetë një shenjë e hershme e diabetit të tipit 2, sipas një studimi të ri të botuar në revistën BMJ Open Diabetes Research & Care.

Studimi zbuloi se njerëzit me sëmundje të mishrave të dhëmbëve, veçanërisht ata me raste të rënda, kanë një shkallë më të lartë të diabetit (si të diagnostikuar ashtu edhe të pa diagnostikuar) si dhe me prediabet.

Lidhja midis sëmundjes së mishrave të dhëmbëve dhe diabetit nuk është e re, thotë Tamler.

“Inflamacioni i shkaktuar nga sëmundja e mishrave të dhëmbëve bazohet në të njëjtët faktorë që janë përgjegjës për sheqerin e lartë në gjak dhe shkaktojnë diabetin,” tha ai.

“Para se të prekeni nga diabeti, mund të vëreni një njollë të errët në pjesën e pasme të qafës”, pohon Tamler.

Kjo është zakonisht një shenjë e rezistencës ndaj insulinës, një humbje e ndjeshmërisë ndaj hormonit që trupi përdor për të rregulluar glukozën, gjë që përfundimisht mund të çojë në diabet të plotë.

Ndryshimet e ngjyrës së lëkurës në raste të rralla mund të shkaktohen nga cistat ovariane, çrregullimet hormonale, çrregullimet e tiroides ose kanceri. Disa medikamente dhe suplemente, duke përfshirë pilulat e kontrollit të lindjes dhe kortikosteroidet, mund të jenë gjithashtu fajtorë.

Rreth 10 deri në 20 për qind e njerëzve të diagnostikuar me diabet tashmë kanë disa dëmtime nervore të lidhura me sëmundjen. Në fazat e hershme kjo mund të jetë mezi e dukshme. Për shembull, mund të ndjeni ndjesi shpimi gjilpërash në këmbë ose ulje të ndjeshmërisë dhe ekuilibrit.

Nivelet e ngritura të sheqerit në gjak mund të dëmtojnë retinën dhe të bëjnë që nivelet e lëngjeve të luhaten rreth kokës së syrit, duke rezultuar në shikim të paqartë ose të dëmtuar.

Kur nivelet e sheqerit në gjak kthehen në normale, shikimi zakonisht kthehet, por nëse diabeti nuk trajtohet për një kohë të gjatë, dëmtimi mund të bëhet i përhershëm.

Po kështu, sheqeri i lartë në gjak mund të ndikojë gjithashtu në qelizat nervore në vesh dhe të shkaktojë dëmtim të dëgjimit.

Në një përmbledhje shkencore të paraqitur vitin e kaluar, njerëzit që flinin më shumë se një orë në ditë kishin 45 për qind më shumë gjasa të kishin diabet të tipit 2 në krahasim me ata që flinin më pak ose nuk flinin.

Dremitja gjatë ditës nuk ka gjasa të shkaktojë diabet, thonë autorët e studimit. Por ata theksojnë se kjo mund të jetë një shenjë paralajmëruese e një problemi themelor siç është mungesa e gjumit, depresioni apo apnea e gjumit, apo të gjitha gjendjet që lidhen me rritjen e rrezikut të diabetit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat