Dy mungesa vitaminash që ndërhyjnë në koagulimin e gjakut

Shëndetësia

Dy mungesa vitaminash që ndërhyjnë në koagulimin e gjakut

Më: 29 qershor 2022 Në ora: 06:30
Foto ilustrim

Venat varikoze janë enë gjaku të fryra që priren të kalojnë nën sipërfaqen e këmbës.

Është vlerësuar se rreth gjysma e të gjitha grave dhe një e katërta e burrave zhvillojnë një shkallë të venave varikoze ndërsa rriten, por gjendja nuk është vetëm tregues i moshës së vjetër.

Dy mangësi vitaminash mund të lidhen gjithashtu me probleme vaskulare.

Vitamina K

Vitamina K ndihmon në prodhimin e proteinave të ndryshme që nevojiten për koagulimin e gjakut dhe ndërtimin e kockave, sipas Shkollës së Shëndetit Publik në Harvard TH Chan. Prandaj, një mungesë e lëndës ushqyese mund të rezultojë në mungesë të proteinave të duhura për të parandaluar gjakderdhjen e tepërt, e cila paraqet rreziqe të konsiderueshme për shëndetin.

Kjo është arsyeja pse shumë nga shenjat paralajmëruese që lidhen me mungesën e vitaminës K përfshijnë gjakderdhje, e cila mund të jetë e dukshme ose e padukshme për syrin. Simptomat mund të shfaqen në disa mënyra, duke përfshirë mavijosje dhe gjakderdhje të tepërt nga shpimet dhe injeksionet e plagëve.

Sipas British Medical Journal: “Mungesa e vitaminës K2 i bën kockat të gjata dhe të holla, kështu që rritja e gjatësisë gjatë brezave është për shkak të ushqyerjes së dobët dhe mos përmirësimit të të ushqyerit. Nivelet e ulëta të vitaminës K2 rezultojnë në kalcifikimin e elastinës, shkaku i mjekrës së dyfishtë, grumbullimeve dhe venave varikoze”.

Doza e rekomanduar dietike e vitaminës K është 120 mikrogramë në ditë për burrat dhe 90 mikrogramë në ditë për gratë.

Vitamina D
Një tjetër shkak i njohur i venave varikoze është mungesa e vitaminës D.

Faqja e internetit Vein Clinics shpjegon: “Kur nivelet e vitaminës D janë të ulëta, venat tuaja do të luftojnë për të kryer punën e tyre siç duhet dhe mund të shfaqen probleme me venat”.

“Vitamina D ndihmon për t’i mbajtur arteriet dhe enët e gjakut mjaftueshëm të lirshme dhe mjaft të relaksuara për të mbështetur rrjedhën e duhur të gjakut”.

Kur trupi pëson mungesë të vitaminës D, enët e gjakut ka të ngjarë të vuajnë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat