Nëse përjetoni ndonjë nga këto simptoma menjëherë pas ngrënies, duhet të konsultoheni me mjekun

Shëndetësia

Nëse përjetoni ndonjë nga këto simptoma menjëherë pas ngrënies, duhet të konsultoheni me mjekun

Më: 5 korrik 2022 Në ora: 09:35
Foto ilustrim

Është më mirë të parandalosh sesa të kurosh, thotë një proverb i vjetër dhe gjithmonë i vlefshëm.

Në përgjithësi, adoptimi i sjelljeve dhe zakoneve të shëntdetshme mund të bëjë një ndryshim në shëndetin tonë për vitet në vijim.

Por edhe vizita te mjeku sapo vërejmë një ndryshim të lehtë në trupin tonë ose një shqetësim të lehtë mund të bëjë ndryshim në një diagnozë të hershme.

Mund të ndodhë që menjëherë pas ngrënies të shfaqen shqetësime të vogla si diarre, nauze, fryrje. Më mirë të mos i nënvlerësojmë këto sinjale që trupi po na dërgon, ato mund të jenë të pakuptimta ose mund të jenë shenjë e ndonjë problemi më serioz.

Le të shohim në detaje se kujt duhet t’i kushtoni vëmendje sapo të ngriheni nga tavolina.

Diarrea

Nëse duhet të vrapojmë në tualet menjëherë pas ngrënies, ndoshta mund të jemi viktima të helmimit nga ushqimi. Mund të kemi ngrënë ushqim të prishur ose të kontaminuar me bakterie. Sidomos tani që është vapë, kushtojini vëmendje mënyrës se si ruhen produktet e qumështit, djathrat dhe mishi, ushqime nga të cilat mund të helmoheni shumë shpejt. Helmimi nga ushqimi është një çrregullim që shfaqet papritur, por që zgjidhet vetë pa shumë pasoja brenda pak ditësh.

Të përziera

Nëse ndjejmë një ndjenjë të bezdisshme të të përzierash pas ngrënies, atëherë mund të vuajmë nga sindroma e zorrës së irrituar, e quajtur ndryshe koliti ose IBS. Ky është një inflamacion i një pjese të zorrëve, zorrës së trashë, i cili mund të shkaktohet nga faktorë të ndryshëm, duke përfshirë një të parregulluar. Përveç të përzierave dhe ënjtjes së barkut, mund të ndjejmë një ndjesi dhimbjeje në zorrën e trashë, e cila mund të përfshijë edhe shpinën dhe shpatullat. Përveç kësaj, mund të shfaqen gjendje diarreje ose, anasjelltas, kapsllëk. Ka edhe simptoma jo-intestinale si rrahje e shpejtë e zemrës, lodhje, dhimbje koke dhe vështirësi në përqendrim.

Marrëmendje

Ndjenja e kokës ose trullosjes menjëherë pas ngrënies mund të jetë simptomë e hipotensionit postprandial, një rënie e papritur e presionit të gjakut që ndodh pas një vakti dhe që mund të shoqërohet me marramendje, rënie dhe madje edhe të fikët. Për të filluar procesin e tretjes, zorrët kërkojnë shumë gjak. Kur gjaku rrjedh në zorrët pas një vakti, rrahjet e zemrës rriten dhe enët në pjesë të tjera të trupit ngushtohen për të ndihmuar në mbajtjen konstante të presionit të gjakut. Megjithatë, ndonjëherë këto mekanizma nuk funksionojnë siç duhet: gjaku rrjedh në zorrë, por rrahjet e zemrës nuk rriten proporcionalisht dhe nuk ka vazokonstriksion të mjaftueshëm për të mbajtur presionin e gjakut konstant. Kjo çon në uljen e presionit të gjakut. Hipotensioni pas ushqimit është një çrregullim që prek njerëzit në pleqëri. Nëse i vërejmë këto simptoma ose i vëzhgojmë tek një person i dashur, nuk duhet hezituar të kontaktojmë me mjekun e përgjithshëm ose kardiologun.

Dhimbje stomaku

Së fundi, dhimbja e stomakut ose urthi menjëherë pas ngrënies mund të lidhen me nervozizmin dhe faktorët e stresit. Në fakt, stresi mund të ndikojë në ekuilibrin delikat të baktereve në zorrët tona, duke shkaktuar shqetësime gastrointestinale. Por jo vetëm kaq, njerëzit veçanërisht të stresuar ose nervozë mund të kenë gjithashtu një tendencë për të ngrënë më shumë se ç’duhet, hanë më shpejt dhe ndihen të pangopur, si dhe preferojnë ushqime të yndyrshme dhe me sheqer, por duan të pinë edhe shumë kafe dhe alkool… e gjithë kjo përkthehet në nervozizëm më të madh të zorrëve, gjë që mund të çojë në dhimbje të stomakut.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat