Jo më pilula gjumi, ja një mënyrë natyrale për të fjetur më mirë

Shëndetësia

Jo më pilula gjumi, ja një mënyrë natyrale për të fjetur më mirë

Më: 9 gusht 2022 Në ora: 12:19

Qeniet njerëzore kanë nevojë për 7-9 orë gjumë që të zgjohen duke u ndjerë të freskët. Nëse keni qenë duke u rrotulluar në shtrat çdo natë, duke u zgjuar me inat të nesërmen në mëngjes, atëherë keni nevojë për një ndihmë të vogël për një gjumë të rehatshëm. Mungesa e gjumit mund të çojë në hipertension, shtim jonormal në peshë dhe madje edhe depresion. Por, përpara se të kërkoni një ilaç që del nga një shishe, merrni parasysh kristalet për të pasur gjumë të mirë dhe ëndrra përrallore.

Duke u përgatitur për të fjetur

Para se të qetësoheni për të fjetur, mund të vendosni qëllimin tuaj për t’ju ndihmuar të largoheni paqësisht. Bëni një banjë para gjumit për të qetësuar nervat tuaja të rraskapitura. Ju gjithashtu mund të mbani një ditar gjumi, duke shënuar ëndrrat tuaja të çuditshme dhe të mrekullueshme për të parë se cili gur funksionon më mirë për ju.

Kuarc i trëndafili

Ky gur rozë i zbehtë dhe i tejdukshëm premton paqe të pafund dhe dashuri të pakushtëzuar. “Kuarci i trëndafilit ndihmon për të qetësuar sistemin tuaj nervor dhe për të balancuar zemrën tuaj”, thotë Kalro. Nëse keni pasur një ditë të vështirë, kjo perlë e butë do t’ju qetësojë si një balsam. Gjithashtu do të ndihmojë në balancimin e emocioneve tuaja. Mund ta kombinoni me një ametist për një gjumë të mrekullueshëm.

Ametist

Nëse gjumi juaj është i mbushur me ankthe të dështimit në provime ose ngjarje të frikshme, atëherë ky është guri juaj për të larguar ëndrrat e këqija. Ky gur i purpurt-livando është mbrojtës me fuqi shëruese dhe pastruese. Ai lehtëson stresin e të menduarit të tepërt. 

Stilbite

Një gur i pazakontë, ai hap dyert e krijimtarisë suaj. Mund të vijë në një mori ngjyrash si e bardha, rozë, portokalli, kafe dhe më shumë. Stilbiti ju mbështet shpirtërisht dhe ju ndihmon të përpunoni emocionet tuaja me butësi. Nëse keni ndonjë problem, flini me të gjatë natës nën jastëk. Është e butë, qetësuese dhe sjell zgjidhje kreative.

Lepidolit

Ky gur me kokrra ngjyrë lejla është i shkëlqyer për të pastruar energjinë negative që varet përreth si një re e errët. I shkëlqyer për gjumë, largon frikën dhe ankthin. Ai vepron në zbutjen e pagjumësisë dhe eliminon shqetësimet e gjumit dhe stresin emocional që ju rëndon.

Guri i hënës

Siç sugjeron emri, një gur hëne ka një lidhje të thellë me adashin e tij. Ai mban energjinë e hënës së re, duke paralajmëruar fillime të reja. Është shoqëruesi juaj i përsosur gjatë natës gjatë hënës së plotë, duke inkurajuar ëndrrat e kthjellta. Duke balancuar polaritetet, është përdorur që nga kohërat e lashta për të trajtuar pagjumësinë. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat