Rrjetet sociale dhe shëndeti mendor, një lidhje e papranuar

Shëndetësia

Rrjetet sociale dhe shëndeti mendor, një lidhje e papranuar

Më: 2 dhjetor 2022 Në ora: 15:40
Foto ilustrim

“Pas disa muajsh që i shkruanim njëri-tjetrit, befas nuk më përgjigjej më. Pyes veten se çfarë kam gabuar për ta larguar atë.” Fantazma, ose “sjellja e dikujt që vendos të ndërpresë papritur dhe pa shpjegime një marrëdhënie (kryesisht sentimentale, por edhe miqësie apo pune) dhe të zhduket nga jeta e personit me të cilin ka pasur marrëdhënie, duke e bërë veten të pagjurmueshëm”, sipas përcaktimit të Accademia della Crusca, është vetëm një nga fenomenet që mund të haset në përdorimin e rrjeteve sociale si Instagram, Facebook, TiKTok e shumë të tjera.

Krahas bulizmit kibernetik, fenomeni i urrejtësve, individëve që ndjekin dikë përmes rrjeteve sociale në profilin e tyre personal ose në një nga faqet e tyre zyrtare, duke shprehur agresion dhe kërcënime, shpeshherë duke rezultuar në episode të rëndësishme kriminale, dhe pornografi hakmarrëse, një kurth që mund të takohen në drejtimin “meta” është ekspozimi i tepërt ndaj përmbajtjeve të të tjerëve, veçanërisht kur një marrëdhënie përfundon, qoftë miqësi apo çift. Në botën jo virtuale ne jemi në gjendje të ushtrojmë kontroll mbi mjedisin ndaj të cilit ekspozohemi. Battisti i ka kushtuar disa vargje të këngës “Take it like this” nevojës për të “arratisur për të mos u lënduar më shumë”. Në fund të një lidhjeje mund të vendosni të mos frekuentoni të njëjtat vende takimi dhe madje të njëjtat miqësi; mund të ktheni foto dhe dhurata…

Një pacient i ri, të cilin e kam ndjekur prej disa vitesh, është larguar nga partnerja e tij së fundmi dhe që atëherë ka kontrolluar me detyrim rrjetet sociale, duke kërkuar lajme për ish-partneren. Foto, histori, postime, statuse, të gjitha vështrime në jetët e njëri-tjetrit që pengojnë një proces normal “zie”, që ndodh në fund të një marrëdhënieje të rëndësishme. Tjetri bëhet vazhdimisht i pranishëm nga elementë virtualë, të cilët bëhen objekt detyrimesh reale, të aktruara dhjetëra herë në ditë, me pasojë çrregullimin emocional dhe aktivizimin e zgjimit. Sulmet e panikut pas ekspozimit ndaj një fotoje ose mbërritjes së një njoftimi në celular. Informacion i pandalshëm që mund të na godasë natë e ditë, dhe kur protagonistët e gjithë kësaj janë adoleshentët.

Në këshillimin e prindërve kam ndjekur disa ngjarje në të cilat djali i çiftit në fjalë ka pasur një grindje në Instagram, ose, përkundrazi, e ka nisur me një shok shkolle, fajtor për fyerjen e tij në internet ose postimin e një fotoje më vonë u bë objekt talljeje.

Dimensioni i përhapur dhe disi i përjetshëm i rrjeteve sociale është një element i ri dhe shqetësues për mendjen njerëzore, të mësuar me fenomene dhe kontekste të kufizuara në kohë dhe hapësirë. Viktimat e krimit shpesh përfundojnë duke u përhumbur nga imazhet që portretizojnë krimet që u janë nënshtruar në kohë reale.

Dhe këto imazhe mbeten përgjithmonë në internet, të vëzhguara dhe të përdorura për qëllime nga më të ndryshmet. Mendoj se është jashtëzakonisht e rëndësishme të eksplorohen këto kuptime të reja në një nivel psikodinamik. Nëse nisemi nga fakti se pothuajse 92% e adoleshentëve përdorin rrjetet sociale në baza ditore, është e qartë se ky kufi që është i shfrenuar në jetën tonë të përditshme duhet të jetë në qendër të një procesi të thellë analize dhe njohurie.

Një studim i fundit i kryer nga Universiteti i Pensilvanisë zbuloi një lidhje shkakësore midis sasisë së kohës së kaluar në rrjetet sociale (Facebook, Snapchat, Instagram) dhe rritjes së depresionit dhe vetmisë. Të publikuara nga Journal of Social and Clinical Psychology, rezultatet e studimit tregojnë “një rritje të disa simptomave specifike të shkaktuara nga përdorimi i tepërt i këtyre aplikacioneve, duke përfshirë frikën për të mbetur jashtë, ankthin, depresionin dhe vetminë. Nuk është rastësi që prej disa vitesh flasim për Fomo-n për të përcaktuar frikën e të mbeturit pa lidhje, të shkëputur, nga frika angleze e të humburit”, për të cilën Dr. Emanuela Gamba foli në artikullin e saj “FoMo The frika për t’u hequr.”

Kontrolli, ankthi, vetmia dhe depresioni. Me pasoja reale për shëndetin mendor dhe fizik. Ndikimi psikologjik i rrjeteve sociale, veçanërisht tek të rinjtë, është një fenomen për të cilin ende dimë shumë pak dhe për të cilin do të ishte e nevojshme të ngriheshin organe mbikëqyrëse dhe udhëzime reale për prindërit dhe mësuesit. Udhëzimi për përdorimin e saktë të këtyre mjeteve është një domosdoshmëri bindëse në skenarin e sotëm. Asnjë mjet nuk është neutral, aq më pak ai virtual.

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat