Sperma përmirëson shëndetin mendor të grave - Bota Sot
Sperma përmirëson shëndetin mendor të grave

Shëndetësia

E mërkurë, 17 tetor 2018

Sperma përmirëson shëndetin mendor të grave

Më: 9 shkurt 2018 Në ora: 19:00
Ilustrim

Disa hulumtues sapo kanë zbuluar se seksi oral është jashtëzakonisht i mirë për shëndetin e grave dhe i bën ato më të lumtura.

Një sërë kimikatesh që gjenden në spermë e përmirësojnë gjendjen mendore të grave, tregojnë shkencëtarët.
Hulumtimi ka treguar se sperma përmban kimikate që përmirësojnë gjumin.

Veç kësaj, hulumtuesit kanë pohuar se gratë që kryejnë seks të pambrojtur në baza ditore, janë më pak të depresuara dhe performojnë më mirë në teste të aftësive njohëse.

Sperma përmban kortizol, estoni, oksitoksina etj. të cilat ndihmojnë në përmirësimin e gjendjes mendore etj.

Por, kjo nuk është e gjitha! Sperma përmban edhe tirotropin, që është antidepresues tjetër, metatoninë, që përmirëson gjumin dhe serotinën, që është antidepresuesi më i njohur nga të gjithë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test