Zbulim i madh i mjekësisë: Kombinimi i Viagras dhe vaksinës, mbysin qelizat e kancerit! - Bota Sot
Zbulim i madh i mjekësisë: Kombinimi i Viagras dhe vaksinës, mbysin qelizat e kancerit!

Shëndetësia

E mërkurë, 17 tetor 2018

Zbulim i madh i mjekësisë: Kombinimi i Viagras dhe vaksinës, mbysin qelizat e kancerit!

Më: 19 maj 2018 Në ora: 14:41
Foto ilustrim

Një kombinim i Viagras dhe vaksinës së gripit mund të trajtojnë kancerin, sugjeron një studim i ri. Strategjia e pazakontë fuqizon sistemin imunitar për të sulmuar qelizat e tumorit që mbeten të zgjatura pas operacionit, kur trupi është i prekshëm.

Testimi i metodës në minj me kancer të mushkërive, studiuesit kanadezë panë një reduktim prej 90 për qind në përhapjen e sëmundjes.

Studimi ishte një sukses i tillë që 24 pacientë me kancer të stomakut tani do të testojnë kombinimin në një klinike që mund të hapë rrugën për t’u miratuar.

Normalisht, qelizat imune të quajtura qeliza natyrale vrasëse luajnë një rol të madh në vrasjen e qelizave kanceroze metastatike.

Por kirurgjia shkakton një lloj tjetër të qelizës imune, të quajtur një qelizë suppressor derivative myeloid (MDSC), për të bllokuar qelizat e këqija.

Ekipi i Dr Rebecca Auer në Universitetin e Otavës ka zbuluar se barërat e mosfunksionimit të ngrirjes bllokojnë këto qeliza shtypës, gjë që i lejon qelizat e “vrasësit” natyral të bëjnë punën e tyre kundër kancerit.

Vaksina e gripit punon për të stimuluar më tej qelizat e mbrojtëse natyrore. “Kirurgjia është shumë efektive në heqjen e tumoreve të ngurta’, tha autori i lartë Dr Auer, onkologu kirurgjik dhe kreu i hulumtimit të kancerit në Spitalin e Otavës.

Megjithatë, tani po e kuptojmë se tragjikisht operacioni mund të shtypë sistemin imunitar në një mënyrë që e bën më të lehtë për çdo qelizë kanceroze të mbetur të vazhdojë dhe të përhapet në organe të tjera.

“Hulumtimi ynë sugjeron që kombinimi i këtyre dy elementeve mund të jetë në gjendje të bllokojë këtë fenomen dhe të ndihmojë parandalimin e kancerit që të kthehet pas operacionit”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test