Vuani nga pagjumësia? Ja zgjidhja… - Bota Sot
Vuani nga pagjumësia? Ja zgjidhja…

Shëndetësia

Vuani nga pagjumësia? Ja zgjidhja…

Më: 3 gusht 2018 Në ora: 23:12
Foto ilustrim

Rreth 15% e popullsisë vuan nga pagjumësia. Njerëzit kanë nevojë për rreth 8 orë gjumë të mirë çdo natë për të patur një gjendje normale të shëndetit fiziologjik dhe psikologjik.

Më poshtë po ju rendisim disa arsye përse nuk ju zë gjumi natën:

Stresi

Skleroza

Konsumimi i pijeve energjike

Astma

Menopauza

Konsumimi i alkoolit

Sistemi i dobët imunitar

Ndjekja e serialeve në orët e vona të natës

Çfarë do ju ndihmonte për një gjumë më të mirë?

Yoga

Barishtet mjekësore të tilla si kamomili

Lëngu i qershisë

Meditimi

Pozicioni i duhur i të fjeturit

Gjithkush ka pozicionet e tij të preferuara të gjumit, por siç rezulton, disa pozicione janë më të mira se të tjerët.

Fjetja në anën e majtë është më e dobishme për shëndetin tuaj. Një pozicion i tillë lehtëson kullimin limfatik nga truri juaj, inkurajon tretjen e duhur dhe mbështet funksionimin e shëndetshëm të shpretkës.

Pra, provoni të flini në anën tuaj të majtë dhe shikoni se si do të ndiheni!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat