Trishtimi rrit produktivitetin? - Bota Sot
Trishtimi rrit produktivitetin?

Shëndetësia

Trishtimi rrit produktivitetin?

Më: 8 gusht 2018 Në ora: 18:16
Foto ilustrim

Kur jemi të trishtuar, duam vetëm të flemë, të shkojmë në shtrat, të lexojmë një libër dhe të shikojmë filma zemërthyer. Por disa njerëz pastaj arrin të kenë rezultate të rëndësishme të biznesit, sipas një studimi nga Universiteti i Waterloo.

Bëhet fjalë për ekstrovertin që mos disponimin e detyron të bëhet më produktiv, më të fokusuar, më të zgjuar për të organizuar kohën dhe prioritetet mbi detyrat.

Shkencëtarët analizuan 95 të anketuar që po luftonin me stres. Ata u ndanë në dy grupe, ekstrovert, që kanë reagime të shpejta dhe intensive, dhe introverte, të cilat janë më të ngadalshme dhe më të qetë.

Grupi i parë kaloi më mirë testet e produktivitetit, kur ata ishin të shqetësuar, ndërsa ata introvert me disponim të keq ishin më të çrregulluar në kryerjen e detyrave.

Nuk mund të thuhet me siguri arsyeja e kësaj, por shkencëtarët spekulojnë se ekstrovertët janë më të mësuar me emocionet negative, andaj edhe nuk kanë pengesa në rutinën e përditshme.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...