Pesë gjëra që trurin juaj do ta mbajnë të ri - Bota Sot
Pesë gjëra që trurin juaj do ta mbajnë të ri

Shëndetësia

Pesë gjëra që trurin juaj do ta mbajnë të ri

Më: 8 gusht 2018 Në ora: 18:31
Foto ilustrim

Me kalimin e viteve, i ashtuquajturi proces i njohjes vjen duke u dobësuar. Por kjo nuk duhet të jetë kështu ...

Lojërat sociale janë një nga pesë mënyrat më të mira për ta mbajtur trurin në formë të mirë, sipas revistës profesionale gjermane Psychologie Heute.

Mendja e mprehtë mund të "arrihet" edhe përmes stërvitjeve fizike, sidomos vallëzimit, thonë ekspertët.

Ndoshta dikujt nuk i pëlqen joga, por "Përshëndetja me diellin" dhe një seri pozicionesh të hijshme joga janë një nga mënyrat për ta mbajtur trurin jetësor.

Është gjithashtu e rëndësishme të jesh aktivisht në shoqëri, andaj rekomandohet që të kesh biseda jo-të detyrueshme me shokë, transmeton KosovaPress.

Po ashtu, është veçanërisht e rëndësishme që të përdoren kompjuterët. Edhe pse shumica e të moshuarve besojnë se është e gjitha e komplikuar, duke refuzuar teknologjinë, kjo sfidë mendore është pikërisht ajo që mjekët rekomandojnë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...