Lidhja me televizorin ndikon në rritje të depresionit - Bota Sot
Lidhja me televizorin ndikon në rritje të depresionit

Shëndetësia

Lidhja me televizorin ndikon në rritje të depresionit

Më: 13 gusht 2018 Në ora: 07:53
Foto ilustrim

Lidhja e ngushtë me televizorin dhe mediat ne përgjithësi mund te rrisë depresionin te njeriu.

Sipas dy studimeve te universiteteve te Pistburgut dhe Minesota-s, te publikuara ne “Archives of General Psychiatry”, ekspozimi i tepërt ndaj mediave gjate adoleshencës mund te ndikoje ne zhvillimin e depresionit, sidomos tek meshkujt.

Gjithashtu, sipas një tjetër studimi, mediat mund te ndikojnë edhe ne shëndetin fizik.

Kështu, fëmijët qe ne moshe te mitur shikojnë shume televizor, ne moshe madhore janë me te prirur te kenë shëndet te dobët.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...