Së shpejti mund të ketë një vaksinë kundër mbipeshës - Bota Sot
Së shpejti mund të ketë një vaksinë kundër mbipeshës

Shëndetësia

Së shpejti mund të ketë një vaksinë kundër mbipeshës

Më: 19 gusht 2018 Në ora: 00:58
Ilustrim

Duket jashtëzakonisht ide e mirë për ata të cilët vuajnë nga mbipesha.

Obeziteti është një nga problemet më të mëdha shëndetësore që është përhapur me të madhe në botë.

Madje, mbipesha është e lidhur edhe me shumë sëmundje të tjera vdekjeprurëse si kanceri, sëmundjet e zemrës dhe të tjera.

Mirëpo së fundmi shkencëtarët kanë arritur afër për ta krijuar një vaksinë e cila do të stoponte shtimin e peshës tek njerëzit me këtë problem.

Edhe nuk ka diçka konkrete, mirëpo është duke u punuar në këtë drejtim dhe mjekët janë shprehur jashtëzakonisht optimist se do të arrihet deri tek ilaçi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat