Një vezë në ditë mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës - Bota Sot
Një vezë në ditë mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Shëndetësia

Një vezë në ditë mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Më: 25 gusht 2018 Në ora: 18:19
Vezët

Një vezë në ditë mund të ulë rrezikun e sëmundjes kardiovaskulare, sugjeron një studim i më shumë se 400,000 të rriturve në Kinë.

 

Ngrënësit e vezëve të përditshme kishin një rrezik 18% më të ulët të vdekjes nga sëmundjet kardiovaskulare, të cilat manifestohen si sulme në zemër dhe goditje, krahasuar me të rriturit që shmangnin vezët, sipas hulumtimit të botuar të hënën në revistën Hearth.

E quajtur zakonisht sëmundje të zemrës, sëmundjet kardiovaskulare përfshijnë dështimin e zemrës, aritmitë dhe problemet e valvulave të zemrës, përveç goditjeve dhe sulmeve. Rritja e presionit të gjakut, që mban peshë të madhe ose trashje, dhe sheqeri i lartë i gjakut, të gjitha kontribuojnë në rrezikun e sëmundjes kardiovaskulare, e cila është shkaktuar nga dieta e sëmurë, pasiviteti fizik, pirja e duhanit dhe përdorimi i alkoolit.

Vezët përmbajnë proteina me cilësi të lartë dhe përbërës të tjerë pozitivë ushqyese, ato gjithashtu kanë sasi të larta të kolesterolit, të cilat mendohet se mund të jenë të dëmshme, shpjegoi Canqing Yu, një bashkëautor i studimit dhe një profesor i asociuar në Shkollën e Universitetit të Pekinit Shëndeti në Pekin.

Yu tha, se po të hamë  të paktën një vezë në dit shoqërohet me një incidencë më të ulët të sëmundjeve kardiovaskulare, veçanërisht pashë hemorragjike. Për më tepër, kërkimi i ri është “projekti më i fuqishëm për të zbuluar një efekt të tillë”, tha ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...