Për dhëmbë të shëndetshëm – konsumoni këto ushqime - Bota Sot
Për dhëmbë të shëndetshëm – konsumoni këto ushqime

Shëndetësia

Për dhëmbë të shëndetshëm – konsumoni këto ushqime

Më: 15 shtator 2018 Në ora: 18:58
Ilustrim

Parandalimi është ilaçi më i mirë për shëndetin oral.

Ushqimet që hamë mund të kenë një ndikim të madh në dhëmbët tonë, për shkak të përbërjes që kanë.

Më poshtë keni disa nga ushqimet që janë të mirë ose më pak të mirë për dhëmbët tuaj:

Frutat citrike– për shkak të acidetit të lartë, lëngjet e tyre dëmtojnë smaltin e dhëmbëve

Karamelet- sheqeri i depozituar nëpër dhëmbë dëmton dhëmbët

Turshitë-uthulla dëmton smaltin e dhëmbëve

Lëngjet e gazuara

Pijet energjike

Vera-shkakton njolla në dhëmbë

Ushqimet si patatinat dhe biskotat

Kafja

Çaji

Ndërkaq prej ushqimeve të shëndetshme për dhëmbët tuaj janë: Çamçakëzët pa sheqer, ushqimet me fibra të lartë, qumështi dhe produktet e tjera të qumështit janë burimi kryesor i kalciumit, i cili është thelbësor për dhëmbët e shëndetshëm.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...