Këto aktivitete ju ndihmojnë të humbni kalori të shumta për dobësim - Bota Sot
Këto aktivitete ju ndihmojnë të humbni kalori të shumta për dobësim

Shëndetësia

E premte, 19 tetor 2018

Këto aktivitete ju ndihmojnë të humbni kalori të shumta për dobësim

Më: 9 tetor 2018 Në ora: 15:11
Ilustrim

Edhe pse llogaritja e saktë varet nga pesha, mosha dhe faktorët tjerë, këto të dhëna për djegien e kalorive gjatë aktiviteteve të ndryshme mund t’ju ndihmojnë për planifikimin e dobësimit.

Nëse vendosni se ditët e para të vjeshtës janë fillimi i sportit tuaj dhe për humbjen e peshës, mund të jetë e dobishme të dini se sa kalori ju mund të digjni.

Natyrisht, të dhëna më të sakta sigurohen duke llogaritur dhe duke marrë parasysh peshën, moshën dhe disa gjëra të tjera, por kjo gjithashtu do të jetë një udhëzues i mirë për marrjen e vendimit përfundimtar.

Noti - Nëse ju bëni një orë not, do të digjni 720-840 kalori.

Çiklizmi - Deri në 1.000 kalori mund të digjet në një orë ngasje. Gratë me peshë mesatare djegin 850, dhe burrat 950 kalori.

Kapërcimi i litarit - Në një orë burrat humbasin 850 kalori dhe femrat 750 kalori.

Vrapimi - Ju do të digjni 1.074 kalori nëse vraponi shpejt, ose 12 kilometra në orë, ndërsa vrapimi i ngadalshëm 8 km/h) - 755 kalori. 33% e kalorive për minutë konsumohen në kushte të shpejta të rrjedhjes sesa në vrapimin e ngadalshëm.

Vrapimi në kasetë - 819 kalori.

Alpinizmi - Do të digjni 400-700 kalori në orë. Mesatarisht, 546.

Futbolli - 937 kalori.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test